Starzenie się twarzy – jak nasza twarz się starzeje i jak temu zapobiegać? 

Starzenie się twarzy

Z tego artykułu dowiesz się:

🌱Kiedy twarz zaczyna się starzeć?

🌱Jak starzeje się twarz?

🌱Czym jest starzenie chroniczne (endogenne)

🌱 Czym jest starzenie egzogenne

🌱 Czym jest starzenie mimiczne

🌱Co postarza nas najbardziej?

🌱Co kompleksowo poradzić na przebarwienia?

🌱Jak zrelaksować mięśnie twarzy?

Kiedy twarz zaczyna się starzeć? Etapy starzenia się

Przyznam, że nie lubię tego słowa. Niektórzy początek starzenia się twarzy umiejscawiają już około 20 roku życia! Według mnie tego typu podejście nie opisuje prawdy o twarzy, która po prostu ciągle ewoluuje. Możemy jednak z pewnością wyróżnić etapy zmian. 

🌱 Twarz dziecka jest bardzo plastyczna i dynamicznie się rozwija. Rośnie kościec, mięśnie, a skóra pełną parą produkuje wszelkie swoje substancje budulcowe, od kolagenu, ceramidów, poprzez kwas hialuronowy czy podskórny tłuszczyk wraz z resztą kluczowych struktur. 

❗️TO CZAS, ABY PRZYPILNOWAĆ ODDYCHANIA NOSEM – bowiem tylko taki tryb oddychania pozwoli ładnie wykształcić się linii żuchwy i zębom;

🌱 W momencie osiągnięcia pełnej dojrzałości twarzoczaszki koło 20 roku życia (tak, tak późno!) rozpoczyna się okres „plateau”, który można opisać jako młodą buzię o dorosłych rysach. Twarz i wtedy podlega zmianom, ale stosunkowo powoli. Cera regeneruje się regularnie niemal do „ustawień fabrycznych”. 

❗️TO CZAS ABY ZADBAĆ O SPOKOJNĄ MIMIKĘ, REDUKCJĘ NAPIĘĆ W TWARZY I WYBORY ŻYWIENIOWE. Dla uniknięcia przebarwień w późnym wieku stosujemy regularnie krem SPF. Wtedy kapitał młodości zachowamy na dłużej;

🌱 Około 30 roku życia rysy twarzy subtelnieją. Te z nas, które uważały się za „pyzate” są często zadowolone z nowych konturów. 

Tracimy resztki „baby fat”. 

❗️ TO CZAS NA ROZPOCZĘCIE SUPLEMENTACJI PŁYNNYM KOLAGENEM ORAZ WPROWADZENIE RETINOIDU HPR;

🌱 Bliżej 35 roku życia części z nas to zadowolenie mija tym bardziej, że wraz z utratą części poduszek tłuszczowych oraz równomiernie rozłożonej tkanki podskórnej zaczynamy w widoczny sposób tracić również substancję odpowiedzialną za tę cudowną sprężystość skóry – kolagen. Tkanki tracą również kwas hialuronowy i elastynę. Ten proces zaczął się już 10 lat wcześniej, lecz pozostawał mało widoczny. 

❗️SUPLEMENTACJA KOLAGENEM STAJE SIĘ KONIECZNOŚCIĄ. WPROWADZAMY PEPTYDY ADIFILL I BOTOKS-LIKE, NIE POZWALAJĄCE NA DEGRADACJĘ PODSKÓRNEJ TKANKI TŁUSZCZOWEJ. 

Jeśli nie zaczęłaś wcześniej, to czas najwyższy na automasaż i jogę twarzy!

Starzenie się twarzy

🌱Po 40 roku życia wyraźnie widać wpływ nawyków, jakości kosmetyki i stylu życia. Podczas gdy część kobiet wygląda na dobre 7 – 8 lat mniej od swego wieku, część wygląda znacznie dojrzalej. 

Widać wyraźny zanik poduszeczek tłuszczowych, utratę wolumetrii twarzy, czyli jej wypukłości, cera staje się cienka, sucha lub naczynkowa. Wyraźnie dają o sobie znać przebarwienia. Uwaga jednak: jeśli mięśnie twarzy pozostały jędrne dzięki ćwiczeniom, utracona objętość poduszek tłuszczowych zostaje w dużej mierze zastąpiona i skorygowana poprzez wypełnienie mięśniami!

❗️ TO CZAS NA UZUPEŁNIENIE SUPLEMENTACJI PŁYNNEGO KOLAGENU PITNYMI CERAMIDAMi – dla odbudowy struktur skóry i starzejących się włosów. Co ważne, obydwa preparaty stanowią skuteczną prewencję przebarwień. Nie zapominamy o serum peptydowym rano oraz retinoidzie HPR na wieczór, również na szyję i dłonie!

🌱 51 lat to przeciętny wiek menopauzy u Polek. Już kilka lat wcześniej spowolniona produkcja hormonów kobiecych powoduje powstanie fenomenu „papierowej” skóry, utratę wolumetrii twarzy i u osób niestosujących suplementacji – braku kolagenu i ceramidów w tkankach. Wyłącznie zewnętrzna pielęgnacja przestaje dawać satysfakcjonujące rezultaty. 

❗️TO PORA NA REGULARNY AUTOMASAŻ, JOGĘ TWARZY oraz głębokie odżywianie cery od wewnątrz i od zewnątrz. Zastosowanie mikronakłuwania Dermo Pen Q1 dodatkowo wzmocni i ujędrni skórę.

🌱 Po 60 roku życia z reguły nie da się ukryć, że trójkąt młodości ulega odwróceniu. Można jednak wyglądać bardzo świeżo i apetycznie, mimo pewnej liczby zmarszczek mieć promienną cerę, a w wyniku ćwiczeń twarzy utrzymać satysfakcjonującą objętość mięśni, przy jednoczesnym braku głębokich bruzd napięciowych. 

Jeśli do tej pory nie stosowałaś żadnych z wymienionych wyżej metod, bazując na niskiej jakości kosmetykach drogeryjnych, absolutnie NIE JEST ZA PÓŹNO, żeby zacząć bardziej przemyślaną pielęgnację!

Starzenie się twarzy

Jak starzeje się twarz?

Wyróżniamy trzy główne typy starzenia:

Starzenie endogenne 

Starzenie endogenne lub chronologiczne wynika z naszego zaprogramowania genetycznego. Jest ono ściśle związane z wiekiem, nasileniem mechanizmów zanikowych i spadku poziomu hormonów kobiecych lub męskich. Istotny będzie również wpływ szkodliwego działania wolnych rodników. Zaniki tkanek należy wtedy spowalniać. 

⁃ podawaniem miejscowo peptydów,

⁃ stymulacji automasażem

⁃ kompensować ujędrnionymi mięśniami twarzy dzięki jej ćwiczeniom. 

Starzenie egzogenne

Starzenie egzogenne zachodzi pod wpływem czynników zewnętrznych. Należy tutaj wyróżnić: 

fotostarzenie, spowodowane ekspozycją na światło UV oraz światło monitorów (!). Wśród objawów jest utrata sprężystości, szorstkość, nadmierne rogowacenie naskórka, odwodnienie, przebarwienia słoneczne, zmarszczki oraz „pajączki”, czyli teleangiektazje. Bywa również niestety bodźcem dla rozwoju nowotworów skóry;

starzenie dieto-pochodne, spowodowane spożyciem żywności bogatej w cukry proste, produkty mączne i nabiał oraz produktów wysoko przetworzonych. Równie ważnym czynnikiem będą tutaj niedostatki mikroelementów, witamin, substancji anty-rodnikowych takich jak likopen czy kolagenu i ceramidów w diecie;

przyspieszenie degradacji tkanek przez używki. Nikotynizm prowadzi do „skóry palacza”. Wśród jej charakterystycznych cech mamy ziemisty lub żółtawy koloryt, odwodnienie, suchość, szorstkość i pionowe zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczek palacza, nazywanych także „kodem kreskowym”. 

Starzenie mimiczne, zwane miostarzeniem

Powtarzalne ekspresje uruchamiane są przez skurcze mięśni mimicznych. Skutkują one zaginaniem się zrośniętej z nimi skóry, przez lata w tych samych miejscach i w następstwie prowadzą do pojawienia się zmarszczek mimicznych. 

Z kolei chroniczne napięcia twarzy powodują pogłębienie zmarszczki w kierunku bruzdy. 

Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby za pomocą jogi twarzy, czyli jej ćwiczeń oraz automasażu, na co dzień niwelować napięcia okolicy owalu, żuchwy, bruzd nosowo-wargowych, kurzych łapek oraz lwiej zmarszczki.

Co postarza twarz najbardziej?

Co ciekawe, często skupiamy się głównie albo jedynie na zmarszczkach. 

🌱 Tymczasem udowodnione zostało, że osoby mające przebarwienia oraz doświadczające grawitacyjnego opadania tkanek są klasyfikowane jako starsze niż w rzeczywistości. 

🌱 Jeśli tych dwóch czynników brak, zmarszczki nie wywołują tej samej reakcji respondentów badań.

🌱 Czyli ujędrnianie i prewencja przebarwień zasługują na największą uwagę w pielęgnacji – jako najbardziej kluczowe w odbiorze i ocenie wieku. 

Koniecznie przeczytaj także nas poprzedni wpis – “Co postarza wygląd naszej cery? Nawyki, które postarzają”.

Jak pozbyć się przebarwień? 

⁃ Dwa razy w tygodniu zrób sobie maseczkę z algami i miodem. Będziesz wyglądała zabawnie, nie zapomnij zrobić sobie paru fotek!

⁃ Codziennie na czczo zastosuj łyk kolagenu z siarką MSM jako kosmetyk „od wewnątrz”. Likopen nada cerze brzoskwiniowy, równomierny koloryt;

⁃ Substancją najskuteczniej chroniąca przed przebarwieniami od wewnątrz są ceramidy. To między innymi dzięki tej właściwości Maestria stała się hitem wśród Polek;

⁃ Po delikatnym myciu, najlepiej olejkiem micelarnym, zastosuj kosmetyk tonizujący z glukonolaktonem, kwasem laktobionowym i niacynamidem. Te składnikami są oprócz retinoidów najważniejsze w walce z przebarwieniami;

⁃ Na wieczór zastosuj Retinoid HPR w stężeniu 3% Z Bakuchiolem, koenzymem Q10 i olejem z opuncji. To najskuteczniejszą formą retinoidów, a przy tym nie daje przebarwieniowego efektu jo-jo!

⁃ Znajdź filtr dobrej jakości i takiej konsystencji, żebyś chętnie go stosowała. Dobrym trickiem jest zastosowanie barwionego kremu jako lekkiego podkładu. Pilnuj codziennej aplikacji. 🙂

Jak zrelaksować mięśnie twarzy?

Odsyłam Cię tutaj do blogów przedstawiających propozycje ćwiczeń jogi twarzy i automasażu (z których dowiesz się m.in. czym masować twarz, poznasz ćwiczenia na opadające policzki). Zapraszam także na sesje pytań i odpowiedzi na żywo na naszym Instagramie. Odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 19 pod tym linkiem:  https://www.instagram.com/yogatwarzy_autorska_metoda/  – tam możesz zadać dowolną liczbę pytań!

Czekam na Ciebie!🌱🌱🌱

Picture of Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: