Co postarza wygląd naszej cery? Nawyki, które postarzają

Pozwól, że nie będę pisała o niezmywaniu makijażu i używaniu zwykłego mydła do twarzy, paleniu papierosów, braku snu i innych oczywistościach. Jestem pewna, że jesteś już o krok dalej. A może nawet o wielki sus…

Co postarza twarz?

Przyjrzyjmy się paru ważnym powodom, dla których nie wyglądasz tak młodo, jak byś mogła i sposobom radzenia sobie z nimi:

Chroniczne napięcie twarzy

Chroniczne napięcie twarzy nadaje jej zestresowany wygląd i rzeźbi w niej najpierw zmarszczki, a potem głębokie bruzdy. Masz do nich 3 klucze:

🍀 jogę twarzy

🍀 automasaż

🍀 oddech.

W drugiej części tekstu zajmiemy się nimi. 🙂

Brak odpowiedniej suplementacji

Nie chcesz suplementować albo nie wiesz jak. Piękna skóra, szczególnie dojrzała, potrzebuje bardzo dobrego odżywienia. Już szacowne grona dermatologów biją na alarm: w zbilansowanej nawet diecie jest za mało wartości odżywczych (gleba, sztuczne nawozy, zbiór w stanie niedojrzałym, chemiczna obróbka), aby cera była super zdrowa i promienna. 

Nieodpowiednia dieta

Myślisz, że ograniczysz tłuszcz, a podjesz „węgli” i będziesz miała gęste włosy i dobrą cerę. Niestety nie. Czy pozostaje Ci popijanie boczku śmietaną? – porozmawiamy za chwilę. 

Brak ruchu

Sądzisz, że ruch wpływa na „resztę ciała”, a nie ma nic wspólnego z urodą twarzy? Jest zupełnie inaczej. Zasiedziałe bioderka to postarzała twarz!

Brak dbałości o zęby i dziąsła

Nie dbasz o zęby i dziąsła. Muszą być w tip-top kondycji i żadnego kła nie może brakować. Inaczej twój owal starzeje się za szybko. I nie tylko on. 

Jak na cerę wpływają nieodpowiednio dobrane kosmetyki?

Niewłaściwa kosmetyka, dużo drogeryjnych produktów zwykle skutkują… przeciążoną, przesuszoną i podrażnioną cerą. A miało być pięknie! Dlaczego się nie udaje? Masowe kosmetyki to to samo, co masowa żywność. Wiele obiecuje, niewiele kosztuje, a w najlepszym scenariuszu słabo działa. 

Za duża liczba kosmetyków w pielęgnacji to także błąd. Jeśli są perfumowane (kumulacja szkodliwych związków lotnych, rozregulowujących układ hormonalny), są opakowane w plastik (szkodliwy mikroplastik), zawierają parafinę/olej mineralny (nadal częsta praktyka), zawierają konserwanty i wypełniacze, Twoja cera jest przeciążona i niedotleniona. 

Brak systematyczności

Brak Ci systematyczności w pielęgnacji. Jeśli nie widzisz efektów po tygodniu, poddajesz się. Wybitna kosmetyka co prawda może po tygodniu już przynieść efekty wizualne, ale większość ćwiczeń, masaży, sport i suplementacja dają wspaniale długofalowe efekty…

Poruszyłam tutaj tyle tematów, że można by niemal napisać o nich książkę. 

Dlatego też omówię je pokrótce, mając nadzieję, że będziesz mi towarzyszyła i rozwiniemy je wspólnie bardziej szczegółowo. 

Jak pozbyć się napięcia twarzy?

Gdziekolwiek umiejscawiają się napięcia, wymasuj mięśnie i powięź jeżykami do akupresury. Możesz zrobić to intuicyjnie. Tutaj nie sposób zrobić sobie krzywdy – jedynie realnie pomóc. 

Jeśli potrzebujesz ćwiczeń twarzy dla Twojego problemu – napisz do mnie!

Dobierz odpowiednie suplementy

Suplementy „obciążają wątrobę” – to mit: jest wręcz przeciwnie. Suplement ma za zadanie usprawniać walkę z wolnymi rodnikami i likwidować niedobory. Chemiczne leki i żywność przetworzona rzeczywiście ją obciążają. Unikaj tych ostatnich!

Zadbaj o dietę dobrą dla cery

Objadanie się tłuszczem w stylu pierwotnych wersji keto to przesada i na dłuższą metę szkodzi. 

Jednak spora podaż zdrowych tłuszczy (króluje Omega-3), szczególnie w towarzystwie warzyw i przy ograniczeniu cukrów prostych to droga do jasnego umysłu, dobrej cery, gęstych włosów i zdrowia każdego organu wewnętrznego. 

Jak ruch wpływa na cerę?

Osoby zażywające umiarkowanego ruchu mają zdrowy układ limfatyczny, czyli nie cierpią na obrzęki – także twarzy. Mają również świetnie ukrwioną skórę o ładnym kolorycie. Nie mówiąc o zdrowiu całego organizmu, które jak w lustrze odbija się w Twojej twarzy.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Dentysta i ortodonta są przyjaciółmi urody. Tutaj nie da się „oszukać”: luka w niewidocznym miejscu spowoduje postępującą asymetrię. 

Unikaj kosmetyków drogeryjnych wątpliwej jakości

Co warta jest masowa żywność – wiemy wszyscy. Masowa kosmetyka rządzi się tymi samymi zasadami: chwilowa satysfakcja, tanie i niskiej jakości składniki, obiecująca etykieta i obietnice bez pokrycia. Zdaję sobie sprawę, jak ostro to brzmi i z ręką na sercu wolałabym, żeby było inaczej. Jednak „od środka” tak to wygląda i lepiej mieć tego świadomość. 

Sama nie należę do cierpliwych i robię wszystko, aby np skoncentrowane peptydy Adifill i Botoks-Like, wyjątkowy w skali Europy preparat retinoidowy czy najczystszy kwas hialuronowy dały efekt świetlistej cery już po tygodniu. I to się udaje. Jednak cierpliwość i systematyczność trzeba trenować tak w pielęgnacji, jak i dietetyce czy sporcie. 😉

 

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: