Inflamming – czym jest i jak temu zapobiec?

inflamming

Czym jest inflamming?

Ten skomplikowany termin jest w słowniku dermatologa, kosmetologa czy joginki twarzy istotny. Inflamming opisuje zjawisko przedwczesnego starzenia w wyniku toczących się w ciele procesów zapalnych. Stąd „inflammation” (zapalenie) plus „aging” (starzenie) dają nam, nie jestem pewna jak to dobrze, przetłumaczyć: starzenie zapalno-pochodne?

W każdym razie temat jest niestety mocno na czasie, rozwikłajmy więc parę kwestii:

🌱 Jak rozpoznać inflammaging?

🌱 W mieście gorzej?

🌱 Dlaczego to ważne dla całości organizmu?

🌱 Jaka kosmetyka pomoże?

🌱 Dermosuplementacja – konieczność?

🌱 Lifestyle – mini-rewolucja

Jak rozpoznać inflammaging?

To przyspieszone starzenie skóry nierzadko widać na pierwszy rzut oka.

Aby dać ci ilustrację, przywołaj w pamięci CERĘ PALACZA. Poddana ekstremalnemu stresowi oksydacyjnemu, prezentuje zwykle wszystkie objawy inflammagingu. Nie palisz? Jasne, ja też nie, ale sprawdźmy, czy te symptomy nas nie dotyczą:

  • cieńszy naskórek: podatny na uszkodzenia, ulegający podrażnieniom;
  • przesuszona skóra: przypomina papier, łuszczy się lub „ciągnie” i żadna ilość kremu nie przynosi jej pełnej ulgi;
  • zwiotczenie, utrata elastyczności: wynik zastoju w produkcji kolagenu i elastyny oraz degradacja już istniejących włókien;
  • zmarszczki głębsze, niż sugeruje wiek: przybywa ich szybciej, niż u rówieśników, a już istniejące są coraz mocniej zaakcentowane;
  • przebarwienia: plamy pigmentacyjne i inne nieprawidłowości zabarwienia skóry;
  • pękające naczynka, czyli teleangiektazje;
  • szary koloryt cery, czasem o żółtawych tonach, przeciwieństwo promiennego wyglądu i blasku zdrowej skóry;
  • zaostrzenie chorób dermatologicznych: istniejące, takie jak rumień, trądzik pospolity i różowaty czy egzema, wkraczają w fazę przewlekłą.

Kto jest szczególnie narażony na inflammaging?

Wielkie skupiska ludzkie z reguły oznaczają obniżoną jakość powietrza, wody i niemożność założenia ogródka z niepryskanymi darami natury. Bywa, że łączy się to ze zwiększonym tempem życia, a więc i stresem.  Możemy wobec tego przyjąć, że mieszkańcom niewielkich miejscowości może być łatwiej ochronić się przed czynnikami od nich niezależnymi, a powodującymi reakcje zapalne w organizmie.

Z drugiej strony wszystkich przecież może dotyczyć praca zmianowa, zadymione pomieszczenia, styczność z pestycydami i stresujące sytuacje życiowe.

🌱 Dlatego tak ważne jest, aby sobie „nie dokładać” czynników prozapalnych i aktywnie równoważyć te już istniejące. Ciąg dalszy tego tekstu będzie właśnie temu służył, bo naprawdę wiele czynników jest w naszych rękach!

Pozbadź się inflammingu – zadbaj o ciało holistycznie

Wyżej wspomniałam o kilku czynnikach zewnętrznych. O resztę zadbamy na tyle, że o inflammagingu będziemy tylko czytać. 🙂

Gdy mowa o urodzie, cerze pełnej blasku i włosach tryskających witalnością, to one będą zawsze SKUTKIEM stanu całości organizmu. Miejscowe wspomaganie – owszem, i o nim za chwilę. Kluczowe jest natomiast wyciszenie reakcji zapalnych w jelitach, uzębieniu, miejscach intymnych i gdzie tylko jeszcze śmiały się zagnieździć!

Jak walczyć z inflammingiem z pomocą kosmetyki?

🌱 Z substancjami czynnymi prawie że nie da się przesadzić. To one, wspomagając regenerację, wyciszając nadmierne reakcje skóry i wzmacniając ochronę antyoksydacyjną realnie potrafią zrównoważyć to, co dla cery agresywne i postarzające. Nie bój się rozleniwienia skóry. Nie rozleniwisz żołądka zdrową dietą. Naprawdę nie musisz dawać mu śmieciowego jedzenia, żeby się nie przyzwyczaił do dobrego. 😉

🌱 Z kolei łatwo przeciążyć cerę składnikami wypełniającymi, stabilizującymi, sztucznie zagęszczającymi konsystencję i perfumującymi.

🌱 Dlatego w Yogattractive stworzyliśmy linię skoncentrowaną, oczyszczoną z wszystkiego, co przeciąża skórę i – to ważne – bezzapachową.

🌱 Kosmetolodzy są zgodni, że dla cery z wyżej wymienionymi symptomami najszybszym ratunkiem są peptydy, retinoidy, koenzym Q10, bakuchiol i kwasy PHA.

🌱 I to właśnie zdecydowało o projekcie składów naszych kosmetyków. Wyszliśmy od pytania: co realnie naprawia i detoksykuje tkanki?

🌱 Drugie to była zasada maksymalnych stężeń i czystości oraz synergii między komponentami.

🌱 Może masz inne, ukochane kosmetyki, które spełniają te kryteria. To doskonale! Korzystaj z ich dobrodziejstw, nie zapominając o kolejnych krokach.

inflamming

Dermosuplementacja – czy to konieczność?

Inflammaging to sygnał, że Twój organizm jest zagłodzony! Możesz mieć i sporą nadwagę (też czynnik prozapalny), ale brakuje Ci budulca zdrowych tkanek i wspomagania regeneracji. Przede wszystkim koniecznością jest dieta przeciwzapalna. To będzie jak najlepszy kosmetyk. Sprawdź, na czym polega i znajdź pyszne przepisy, by na niej wytrwać.

🌱 Jeśli nie jesz ekologicznych darów natury uprawianych na dziewiczym czarnoziemie i nie łowisz ryb w Kanadzie, to antyoksydanty uzupełniać musisz. Ujęłam to żartobliwie, ale już dziś naukowcy piszą rozprawy o konieczności suplementacji (z głową, nie „na dziko”).

Lifestyle – mini-rewolucja

Ruch i sen nie są negocjowalne. To tylko i aż tyle. Pozwól, że o używkach typu papierosy nie będę wypisywała oczywistości. Pamiętajmy tylko, że jedną z najgroźniejszych używek jest… cukier.

Skoro czas się nie cofa, to mam propozycję: starzejmy się zdrowo, różowo, wyspane, zadbane i… powoli.

Udostępnij: