Masaż tkanek głębokich – czym jest i jak go wykonać?

Ostatnio sporo się o nim słyszy, ale czy wszyscy na pewno wiemy, czym jest masaż tkanek głębokich? O jakich tkankach mowa? Jak głęboki ma być ten masaż? Czym się go wykonuje? I, co dla miłośniczek automasażu bardzo ważne, czy mogę i powinnam wykonać go sama? Nie mówiąc już o tym, że chcemy wiedzieć, jakie będą jego efekty. Czy zadziała jak lifting, czy odmłodzi?

I jak to zwykle w naszych blogach, postaram się udzielić rzeczową odpowiedzieć na te pytania.

Gdyby pojawiły się z Twojej strony jakieś pytania, to proszę napisz. Na odpowiedź nie będziesz musiała długo czekać.

 Automasaż tkanek głębokich – co to jest?

Jest to typ masażu, który ma za zadanie intensywnie zadziałać na twarz nie tylko powierzchniowo, a więc na skórę, ale także pod jej powierzchnią. Technik jest sporo, dlatego omówimy je jedna po drugiej.

Czym są tkanki głębokie? 

Dla zdrowia i urody twojej twarzy ważna jest nie tylko skóra. Ona jest tym ostatnim i widocznym elementem, który można nazwać naszym interfejsem ze światem.

🍀Sama już skóra jest złożona, bo pod naskórkiem, również kilkuwarstwowym, mamy warstwę kolagenową i podściółkę tłuszczową. A i to w sporym uproszczeniu – jesteśmy cudem inżynierii bio. 🙂

🍀Następnie mamy poduszeczki tłuszczowe, nasz naturalny wypełniacz, który z czasem ma tendencję przemieszczać się w dół lub zanikać.

🍀 Dalej w kolejce są mięśnie wraz z ich powięzią. One również stanowią strukturę uzupełniającą twarz, nadające jej kontury i stanowiącą jako rusztowanie antygrawitacyjny dla skóry.

🍀 Wreszcie kościec. Tak, na kości twarzy również chcemy zadziałać regenerująco i przeciwdziałać ich stopniowej resorpcji, czyli mówiąc po prostu – zanikowi. Jest to zaskakująco istotne dla spowolnienie procesów starzenia i związanej z nimi deformacji twarzy.

Dzięki różnorodnym technikom masażu tkanek głębokich jesteśmy w stanie wpływać na uniesienie, zagęszczenie, regenerację i odżywienie ich wszystkich.

 Jak głęboki jest „głęboki” masaż?

  • Przyjęło się, że jeśli dochodzi do stymulacji powięzi, czyli tkanki okalającej mięśnie i „porządkującej” włókna je budujące od wewnątrz, to mówimy o masażu tkanek GŁĘBOKICH. Często sięgamy jeszcze dalej – do żywej tkanki kości, która pod wpływem nacisku ulega wzmocnieniu i stanowi piękną strukturę dla buzi.
  • Istnieją także doskonałe, dobroczynne, lecz PŁYTSZE masaże działające na powierzchnię skóry, jej receptory położone płycej oraz zakończenia nerwowe. Są one równie cenne (weźmy np genialny roller galwaniczny) ale NIE należą do omawianej dziś grupy.
  • Gdzieś pomiędzy leżą masaże typu WIBRACYJNEGO, takie jak Tapping (nie taping/tejpy) czy Chiński Wuchu: tutaj nie ma bardzo głębokiej manipulacji, jednak wytwarzany wibracje, które znacznie wpływają na wszystkie warstwy tkanek, łącznie z kostną!

Czym wykonuje się masaż tkanek głębokich? 

Wiele technik wymaga zastosowania po prostu Twoich dłoni. Są one narzędziem niemal doskonałym, bo różne ich powierzchnie, krawędzie i wypustki w postaci zgiętych stawów palców, opuszki palców, kłąb kciuka czy dłoni, są w stanie dokonywać cudów!

  • Do masaży najgłębszych należy masaż transbukalny, czyli wnętrza jamy ustnej. Taki materiał znajduje się na naszym youtube, a jeśli poprosisz, wykonamy go również na zajęciach oraz na co tygodniowych live na instagramie.
  • Następnie mamy masaż kłykciami. Nauczyłam go już bardzo wielu kobiet i pewną liczbę panów. Daje twarz tak rozluźnioną i pełną blasku, jak mało który.
  • Masaż zwany Cosmoliftingiem oraz masaż Tanaka są nieco delikatniejszymi formami masażu tkanek głębokich, jednak wykonują świetną pracę kontrującą i limfatyczną.
  • Jeżyki do akupresury robią taki właśnie masaż w sposób absolutnie bezpieczny, a zarazem trudny do odtworzenia pod względem skuteczności nawet w profesjonalnym gabinecie. Z drugiej strony opanujesz go w ciągu godziny albo dwóch! Dlatego też Jeżyki medyczne, o długości kolców i ich twardości przeznaczonych specjalnie do twarzy, zrobiły taką furorę jako autorski masaż metody Yogatwarzy.
  • Masaż bańkami chińskimi sytuuje się na pograniczu masażu tkanek głębokich i tego płytszego. Zależy to od zastosowanej techniki. Ja zaliczam go do grupy masaży, które nas tutaj szczególnie interesują, ponieważ przywraca odpowiedni kształt i długość mięśni twarzy, co optycznie zdecydowanie ją odmładza.
masaz tkanek glebokich

 Czy masaż tkanek głębokich można wykonywać samodzielnie? 

Tak, tak i jeszcze raz tak.

  • Weź jeżyki i rozmasuj całość buzi według załączonych instrukcji, od podstawy szyi aż po czoło. Znajdź strefy napięcia i obrzęków, takie jak żuchwa, owal czy oczy – skup się na nich chwilę dłużej.

Śmiało dotykaj buzi.

Poproś o wykonanie masażu na żywo – rozpracujemy go razem!

Efekty masażu tkanek głębokich

  • Likwidacja nieestetycznych napięć twarzy. Pamiętaj, że to one przyspieszają i starzenie się i potrafią żłobić bruzdy. Wykonując regularnie masaż tkanek głębokich, będziesz miała zawsze rozluźnioną twarz.
  • Likwidacja bruksizmu. Stopniowo zacisk szczęk zostanie wspomnieniem. To nie są czcze obietnice, a doświadczenie tysięcy osób, które spróbowały.
  • Zagęszczona i jędrniejsza cera, co skutkuje spłyceniem zmarszczek. Tego typu masaż stymuluje fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. I to jest odczuwalne oraz widoczne.
  • Podniesienie konturów i owalu twarzy poprzez ujędrnienie mięśni, które możemy następnie wzmacniać ćwiczeniami.
  • Redukcja opuchlizn poprzez usprawnienie krążenia limfy. Okolice oczu, policzków oraz żuchwy będą wyglądały zdecydowanie lepiej!

Na koniec chciałabym pochwalić nas, Polki. Wydaje się, że jesteśmy w czołówce wśród Europejek, jeśli chodzi o świadomość wartości naturalnych terapii i ćwiczeń twarzy. Brawo my!

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: