ŁATWY MASAŻ LIMFATYCZNY

Lustereczko, nic mi nie mów!

Większość z nas miała wątpliwą przyjemność zobaczyć rano w lustrze wysuszoną, zaczerwienioną albo nadmiernie bladą twarz z nierównościami lub opuchlizną. A to wszystko po uroczym wieczorze z przyjaciółmi.

Skutki grzeszków

To co widzisz na twarzy jest spowodowane reakcją zapalną na alkohol, cukier i wysokobiałkową ucztę, podczas gdy opuchnięcie wiąże się z dużą ilością soli i sodu w przekąskach. Aby zlikwidować „dowody winy” musimy podarować sobie rano parę minut na drenaż limfy, ukojenie reakcji zapalnej i „przepłukanie” organizmu.

Co radzi Ayurveda

Wg starożytnej mądrości Ayurvedy zacznij od 2-3 szklanek ciepłej wody BEZ CYTRYNY, która zadziała jak „spłuczka” na jelita. Dopiero potem dodaj do wody sok z cytryny/grapefruita/ kilka kropli Citroseptu (rewelacja) lub kilka kropel soku z kiszonych ogórków i/lub imbir.

Teraz biodra

Zacznij się ruszać: delikatna joga, taneczne ruchy bioder (jelita je lubią!), spacer – poruszą zastoje limfy, głównego winowajcę opuchnięte buzi. Teraz czas na Twoją szczotkę do twarzy i masaż nią na sucho (patrz poprzedni blog, znajdziesz tam mapę masażu). Jeśli jej masz szczotki, weź szorstki ręcznik do twarzy.

Dłonie w ruch

Jeśli wolisz użyć jedynie własnych dłoni, oto moja propozycja drenażu limfatycznego. Udrożni on wszystkie ośrodki limfatyczne od obojczyków w górę, usuwając opuchlizny z twarzy.

Na każdym kroku robimy po 10 kółek opuszkami palców wskazującego i środkowego w kierunku na zewnątrz.

Sekrety masażu limfatycznego

Ważna nota techniczna:

  • – by był skuteczny, dotyk jest delikatny
  • – nie odrywamy opuszków od skóry aby poruszać skórą wokół ruchami okrężnymi. To dlatego, że limfa przepływa tuż pod skórą i reaguje na delikatną stymulację.

Zaczynamy!

Zacznij od 10 kolistych ruchów tuż nad początkiem obojczyków, blisko zagłębienia pomiędzy nimi (zawsze na zewnątrz)

Przenieś się po obie strony szyi tuż pod szczęką, tam gdzie węzły chłonne powiększają się np. gdy się przeziębisz. Na razie masujesz pod, nie na twarzy. Następne 10 kółeczek robimy tuż nad bocznymi kostkami żuchwy po bokach twarzy. Obejmij uszy pacem wskazującym i środkowym i masuj przed i za uszami okrężnymi ruchami. Podobnie masuj skronie. Umieść opuszki palców pod oczyma na kości oczodołu i wykonaj kolejne 10 kółek na zewnątrz. Zakończ pogładzeniem 10 razy boków szyi zaczynajac za płatkiem ucha i kończąc w zagłębieniu nad obojczykiem- to jest Twoja główna ścieżka limfatyczna.

Szczuplejsza buzia

Twarz powinna być już wyszczuplona. Postaraj się nie „stawiać się na nogi” dużą ilością kawy – zamiast tego nawadniaj się i budź organizm sporą dawką witaminy C np z wyciśniętego grapefruita – działa!

Chciałabyś wiedzieć więcej?

Jeśli ten post obudził w Tobie chęć zdobycia więcej umiejętności autopielęgnacji, zapraszam na Fb Yogattractive i na zajęcia. Do zobaczenia!

Zapraszamy na zajęcia i warsztaty tutaj

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: