Czy picie kolagenu ma sens? Ważne informacje i badania 

Czy kolagen coś daje?

Wielu konsumentów, a już na szczęście większość lekarzy, rozumie podstawowe działanie tego najważniejszego dla ludzkiego organizmu białka budulcowego.

⚠️ Jednak nadal pojawia się argument, że przecież „on się trawi, więc nic z niego nie zostaje”!

Ktoś mi powiedział, że jego lekarz tak twierdzi, ale ja nie wierzę, bo przecież od 30 lat mamy naukowe badania….ale od początku:

Jak przyswajamy kolagen? Przyjrzyjmy się sobie…od wewnątrz

Wszystko, dosłownie wszystko, co trafi do żołądka, zostaje poddane działaniu enzymów, (soków) trawiennych. One przygotowują to, co tam dostarczyliśmy, do przyswojenia. Innymi słowy, nic, co połkniemy, czyli ani posiłek, ani lek czy suplement, nie umknie przed enzymami. I całe szczęście! Ponieważ dopiero wtedy możesz treść pożywienia/leku/suplementu przyswoić i wykorzystać to do regeneracji, budowy i wzmocnienia tkanek.

Pół żartem

Gdyby trawienie „neutralizowało” pokarm, to możnaby się śmiało zajadać jedzeniem śmieciowym. Toż frytka utonie w kwasie żołądkowym, wraz z białą bułą i słodkim batonikiem! Rozmarzyłam się…

Co się dzieje po spożyciu kolagenu?

Białko kolagenowe, jak każde inne białko,  jest trawione i wchłaniane jako pojedyncze aminokwasy. Z tych aminokwasów organizm buduje chrząstki, powięź, kości, wyściółkę jelit, struktury oka, wnętrze zębów (zębinę) i naszą skórę. Czyli niejako składa te puzzle na nowo w kolagen, a Ty masz szansę zobaczyć to gołym okiem i poczuć, gdy kucasz i biegasz. No i w lustrze, co rano i wieczór:)

Co zrobić, by zwiększyć wchłanianie kolagenu? 

O ile zwykły łańcuch kolagenu to długie, polipetydowe łańcuchy (zawierające dużo aminokwasów) to hydrolizaty kolagenu – takie jak Eliksir i Płynna Uroda, zawierają małe cząsteczki (z reguły tak zwane di- lub tripeptydy czyli 2 lub 3 aminokwasy).

 

Najlepiej przyswajalny kolagen – jaki produkt wybrać? 

Hydrolizaty kolagenu będą trawić i wchłaniać się dużo łatwiej niż kolagen w swojej pierwotnej formie. I jest to różnica typu 94% do 6%!

Jeżeli hydrolizacja zostanie bardzo rzetelnie przeprowadzona przez producenta do poziomu 1-5tys. DA, uzyskuje się najwyższą możliwą wchłanialność i stosunkowo najszybsze fizjologicznie osiągalne efekty.

Co się dzieje z aminokwasami z kolagenu? 

Są oczywiście wykorzystywane przez organizm. Ale czy trafiają one do skóry? Badania potwierdzają, że tak!

Po suplementacji kolagenem w skórze odnotowano więcej glicyny i proliny (czyli aminokwasów, które w największej ilości znajdują się właśnie w kolagenie).

kolagen do picia

Typy kolagenu 

W naszym organizmie są różne typy kolagenu. Jest ich  aż 27!

Co jednak bardzo istotne, przy podaniu jedynej sensownej formy kolagenu, czyli peptydów kolagenowych, to organizm sam decyduje jaki typ, a więc sekwencja peptydów, zostanie użyta i gdzie. Nasze ciało zawsze pośle Eliksir czy Płynną Urodę tam, gdzie jej najbardziej potrzeba.

Po jakim czasie widać efekt picia kolagenu?

U osób z osłabionymi stawami efekt ich wzmocnienia będzie odczuwalny jako pierwszy, choć równolegle skóra także będzie się wzmacniała. Z kolei jeżeli gdzie indziej nie ma znacznych ubytków kolagenu, cera w wyniku suplementacji poprawi się już po około trzech tygodniach.

Tutaj szefem jest jednak nasze ciało. Inaczej rzecz ujmując: kuszenie typami kolagenu nie ma sensu i nie jest zbyt uczciwe.

Co więc ma sens?

Sens ma zadbanie o źródło kolagenu oraz o współpracujące z nim substancje. Kolagen ze źródeł pozaeuropejskich ma często poważne zanieczyszczenia metalami ciężkimi, a nadal wolno go sprowadzać. Jeśli mamy coś pić codziennie, musi być to całkowicie bezpieczne. Także dla dzieci, którym preparaty podaje się w razie zwiększonego zapotrzebowania, dla kobiet w ciąży, czy po prostu dla każdego z nas. Obydwa preparaty Yogattractive pochodzą z kontrolowanych źródeł w Unii Europejskiej.

Substancje towarzyszące zawarte w obu preparatach, a przede wszystkim bio-siarka MSM sprawiają, że nasze ulubione preparaty są jeszcze zdecydowanie bardziej aktywne i później ulegają rozpadowi.

*Oto linki do badań klinicznych, czyli niezależne od producenta (niestety wszystkie naukowe badania są publikowane w jęz. angielskim):

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: