CZY ĆWICZĄC TWARZ MOGĘ ROZCIĄGNĄĆ SKÓRĘ?

Pytacie mnie często…

Często zadajecie to pytanie, toteż spieszę z odpowiedzią. Chcę opowiedzieć Wam bardzo rzeczowo, odwołując się do fizjologii ludzkiego ciała, co dzieje się z buzią i szyją, gdy ćwiczymy ich mięśnie.

Czysty zysk z treningu twarzy

Po pierwsze zakładam, że uczysz się od instruktorki obeznanej z anatomią twarzy i pozostałymi kluczowymi aspektami jej funkcjonowania, czyli że ćwiczysz odpowiednio. W innym wypadku nie mogę zagwarantować, że z treningu masz czysty urodowy zysk, a nie pogłębione zmarszczki.

Skóra w dobrym rozmiarze-naukowo

Czasem odpowiadam pół żartem, pół serio, że gdyby proponowane w metodzie Yogattractive ćwiczenia twarzy i szyi powodowały rozciąganie skóry, to moja byłaby już za duża o kilka rozmiarów, bo przecież ćwiczę z Wami dzień w dzień.

Wiem, że być może naukowe wywody są trochę nudne, ale mnie przekonują najbardziej. A Was? Świetnie, to do rzeczy:

Ćwiczenia to anti-aging twarzy

Ćwiczenia twarzy mają bezpośredni wpływ na to, jak starzeje się jej skóra. Według niezależnych (!) badań Mc Master University w Kanadzie*, cera osób regularnie ćwiczących zdecydowanie różni się od skóry niećwiczących: u tych pierwszych, w wieku 40 lat, parametry cery takie jak gęstość skóry właściwej i jej nawilżenie były zbliżone do parametrów 30-latków. 10 lat młodsza skóra? Chętnie!

Ich twarze miały też cieńszą warstwę stratum corneum, co wskazuje na znacznie szybszą odnowę komórkową.
Badacze sądzą, że substancje zwane myokinami, których koncentracja wzrasta gdy trenujemy ciało, w tym twarz i szyję, wysyłają cerze „instrukcje” młodszego zachowania.

Blask Twojej cery

O ujędrnianiu mięśni buzi pisałam nie raz, natomiast to, że także skóra zaczyna od środka jaśnieć dzięki takiemu treningowi może wydać się mniej oczywiste, o ile nie zrozumiemy, że jej wewnętrzne odżywienie i oczyszczenie, gdy krew i limfa żwawo krążą, jest nieporównane z użyciem żadnego kosmetyku!

Wolumetria czyli uzdrowić kościec

Efekt rozciągniętej skóry kojarzony że starzeniem się wynika także z faktu, że z wiekiem kościec twarzy traci swą masę i zaczyna się kurczyć. Toteż to nie skóry jest za dużo, tylko kości coraz mniej, chyba że…. No właśnie. Chyba że ćwiczysz, budując także masę kostną. Stopień skuteczności pozostawił pod wrażeniem autorów badań w niemieckiej Klinice Uniwersyteckiej w Saarland**, może więc i Ciebie przekona:)

Odpocznij od makijażu

Im piękniejsza cera, tym mniej potrzeba podkładu. Toteż ostatnia mała uwaga: buzię możesz ćwiczyć w makijażu, choć ja wolę bez. Gdy jednak trenujesz ciało na tyle intensywnie, by się spocić, cera twarzy woli być wolna od make-upu.

*Cherkas LF, Et al. „The association between physical activity and leukocyte telomere length.” Archives of International Medicine 2008 January 28. 268(2):154-8

**Reynolds G. “Phys ed: how exercising keeps your cells young.” The New York Times 2010 January 27; well.blogs.nytimes.com

Zapraszamy na zajęcia i warsztaty tutaj

Picture of Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij:

Cudowne zupy mocy i ich pułapki

Zupa mocy regeneruje jelita, świetnie działa na skórę, włosy, kości i stawy, a to wszystko dzięki kolagenowi, który zawiera. Można