Piękno dojrzałe
Jest wspaniałe. Przekonajmy o tym wspólnie świat! Przecież to inna jakość, świadectwo kobiecości w swym apogeum, kobiecosci uskrzydlonej, która potrafi mienić się gamą barw i odcieni.
🌀 To dojrzałe piękno wymaga jednak mądrej troski, by wszechobecny kult młodości nie burzył naszego dobrostanu i poczucia atrakcyjności.
Z tego blogu dowiesz się:
- Co się zmienia w twarzy po 50 roku życia?
- Jak ćwiczyć twarz po 50 roku życia?
- Jak masować twarz po 50 roku życia?
- Co jest priorytetem w pielęgnacji po 50?
- Czy można wygładzić dojrzałą twarz
- Zestaw ćwiczeń i masażu na owal twarzy
- Zestaw ćwiczeń i masażu na szyję
- Zestaw ćwiczeń i masażu na policzki i dolinę łez
- Zestaw ćwiczeń i masażu na oczy (opadająca powieka, worki pod oczami)
- Zestaw ćwiczeń i masażu na zmarszczki palacza
- Zestaw ćwiczeń i masażu na gładkie czoło
- Krótki zestaw ćwiczeń
- Wiotka skóra, papierowa cera, co zrobić?
- Cera naczyniowa wieku dojrzałego
- Odbierz prezent
Odbierz swój prezent
W moim newsletterze staram się przybliżać ci najciekawsze aspekty jogi twarzy. Jeśli interesują cię one, a zarazem chcesz odebrać swoją lekcję jogi twarzy, nagraną specjalnie dla ciebie, zapraszam cię na stronę Jogatwarzy.com i do subskrypcji.
Co się zmienia w twarzy po 50 roku życia? Czas upływa zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak z hormonalnego punktu widzenia kobiety nieraz mają wrażenie przekraczania wyraźnego progu podczas menopauzy.
A to dlatego, że u nas zmiany przebiegają skokowo, a nasze organizmy, a wraz z nimi skóra, z każdą taką „huśtawką” doznają szoku.
Główne zmiany to:
🌀 Spadek poziomu kolagenu w tkankach, co owocuje „papierową skórą”, trudna do wygładzenia kremami i serum
🌀 Zwiększona kruchość naczyń
🌀 Spadek poziomu ceramidów, czyli głównego budulca płaszcza skóry, a więc podrażnienie, suchość, przebarwienia
🌀 Spadek aktywności gruczołów łojowych, a więc przesuszenie cery
🌀 Spadek jędrności mięśni twarzy i „zamazanie” jej konturów
🌀 Zanik podściółki tłuszczowa tam, gdzie najbardziej jej potrzebujemy: pojawiają się doliny łez i ubytki po obu stronach podbródka.
Zanim wpadniemy w depresję, zaznaczam: z tymi WSZYSTKIMI SYMPTOMAMI można sobie radzić!
Jak ćwiczyć twarz po 50 roku życia?
🌀 Przede wszystkim, regularnie, codziennie, nawet tylko 5 minut, choć optymalnie byłoby 10.
🌀 Mięśnie twarzy około 50 są nadal bardzo reaktywne i będą zdecydowanie poprawiać swoje parametry, dodając twarzy wypukłości, czyli wolumetrii i unosząc jej kontury.
🌀 Panie po menopauzie zgłaszają wysoki poziom satysfakcji z poprawy swojego wyglądu, dlatego nie ma sensu się poddawać!
Jak masować twarz po 50 roku życia?
🌀 Czesto zadawane pytania to również: na jaki olej/kosmetyk się masować, jak często, czy nie rozciągnę skóry… ?
Przyjrzyjmy się tym tematom:
🌀 Zaczynać należy zawsze delikatnie.
Cera dojrzałej kobiety jest często uwrażliwiona, łatwo się czerwieni i ma czasem kruche i popękane naczynka. Natomiast możemy absolutnie nie obawiać się rozciągnięcia skóry. Stosując proponowane przez metodę Yogatwarzy®️ jesteś w rękach ekspertów, a twoja cera odnosi same korzyści.
🌀 Najlepiej jest masować się codziennie. Regularność w tym wieku będzie szczególnie istotna. Masaż nie musi trwać długo, będziemy jednak często i regularnie włączać procesy regeneracyjne tkanek za pomocą stymulacji manualnej oraz akcesoriami
🌀 Będziemy stosować dobre mieszanki odżywczych olejów do masażu, nadających odpowiedni poślizg przy samodzielnym masażu, aby działania były delikatne dla skóry. Będziemy używać dłoni oraz jadeitowej płytki gua-sha.
🌀 W przypadku szybkiej rutyny pielęgnacyjnej przydadzą się jeżyki do akupresury oraz roller galwaniczny, bo doskonale masują na aktywne serum, wspomagając jego wchłanianie i intensywność działania.
Wiele dojrzałych kobiet mówi mi: „zawsze dbałam o siebie, starałam się w miarę regularnie wpaść do kosmetyczki, ale automasaż to ten brakujący kawałek układanki.” Często z entuzjazmem obserwują, jak ich cera stopniowo nabiera gęstości i sprężystości.
Co jest priorytetem w pielęgnacji po 50?
Pytacie: Jaka kosmetyka po 50 roku życia?
🌀 Czasem wygląda to tak, jakby dosłownie z dnia na dzień cerze się pogorszyło. Czy to możliwe? W pewnym stopniu tak.
Okres menopauzy to już nie pora na samo nawilżanie kremem z drogerii. Tutaj najważniejsza będzie nutrikosmetyka, czyli dermosuplementacja dla urody, oraz dedykowane serum działające w głębi tkanek.
🌀 Hormony kobiece są napędem do produkcji kolagenu w tkankach. Poziom owych hormonów potrafi gwałtownie spaść. A że kolagen jest spoiwem, zagęszczającym, nawilżającym i strukturyzującym skórę, to spowolnienie jego produkcji jest wielce frustrujace.
🌀 Dlatego suplementacja wysokiej jakości kolagenem, aktywowanym siarką MSM, nie jest modą, a koniecznością.
🌀 Spada także poziom ceramidów w skórze i włosach, które stają się cienkie i suche. Przyjmowanie ceramidów doustnie z reguły rozwiązuje ten problem. Niektóre mieszanki kosmetycznych olejów, takie jak Baza Olejowa Premium, zawierają skoncentrowane ceramidy. Jednak preparat pitny dostarcza ich głębiej i więcej, do całego ciała.
🌀 Spadek poziomu podskórnej tkanki tłuszczowej. Warstwa komórek tłuszczowych, które nadawały naszej cerze młodzieńczo miękkość, niestety ulega znacznej redukcji. Mamy jednak do dyspozycji peptydy Adifill, czyli rodzaj skoncentrowanego serum do zadań specjalnych (50% substancji czynnej!), które stymulują tłuszczowe komórki cery do odnowy. Efekty długofalowego stosowania są bardzo, według opinii pań, zadowalające.
Czy można wygładzić dojrzałą twarz?
Ależ tak! Przysłowiowa „pięćdziesiątka” to czas, kiedy procesy regeneracyjne skóry nie uległy jeszcze drastycznemu spowolnieniu.
Jogą twarzy i automasażami można jeszcze bardzo dużo osiągnąć.
Wygładzenie twarzy nie będzie całkowite, totalne, jak w przypadku wypełniaczy i botoksu, jednak twarz będzie wyraźnie ujędrniona, zachowując swój naturalny look!
Trzeba pamiętać, że po 50 roku życia działania powierzchowne to zbyt mało:
🌀 Pielęgnacja cery „papierowej”, wiotkiej i przesuszonej musi opierać się również na eliminacji niedoborów składników odżywczych, chronicznego stresu czy problemów z trawieniem.
Suplementacja
czynników budulcowych skóry (kolagen, ceramidy)
skoncentrowanych antyoksydantów, takich jak karotenoidy, spowalniających starzenie (Carmella)…
… przestaje być opcjonalna
🌀 Pielęgnacja cery z przebarwieniami – również podaż karotenoidów na co dzień eliminuje proces powstawania przebarwień
🌀 Pielęgnacja cery naczyniowej to zmiana diety z prozapalnej na przeciwzapalną, a dopiero jako uzupełnienie używamy „lekarzy naczynek” czyli glukonolaktonu, kwasu laktobionowego i niacynamid (Nektar Tonizująco -Wygładzający)
Zestaw ćwiczeń i masażu na owal twarzy
Pora na jogę twarzy!
Pamiętaj, że pełne, duże zestawy ćwiczeń jogi twarzy i Auto masażu znajdziesz w mojej książce – podręczniku: „Yogatwarzy®️. Kompletny przewodnik naturalnego liftingu twarzy”
🌀 Mewing: dociskaj tył (korzeń) języka do podniebienia blisko ściany gardła 15 x: wzmocnisz mięśnie podbródka;
🌀 Podnoś wzrok znad komputera i patrz w dal. Otwieraj klatę, nie garb się – zero tolerancji dla okrągłych pleców!
🌀 Zabacz jak zastosować genialne jezyki do akupresury dla mega szybkiego ujędrniania linii żuchwy.
Zestaw ćwiczeń i masażu na szyję
🌀 Unieś lekko podbródek, sięgaj językiem do nosa. Następnie takim naprężonym językiem zrób ruch wahadłowy, jednak bez oblizywania warg!
🌀 Zabacz poniżej, co może dla Ciebie zrobić masaż miodem dla wyraznego ujędrniania szyi
Zestaw ćwiczeń i masażu na policzki i dolinę łez
🌀 Skieruj wzrok nieco do góry, wessij mocno policzki, środkowy palec ułóż przy zewnętrznych kącikach oczu, by ten obszar skóry pozostał gładki.
Teraz zmruż oczy wyobrażając sobie, że patrzysz w ostre światło, tak by maksymalnie napiąć dolną powiekę.
Mruż oczy pulsacyjnie minimum 20 razy. A teraz pracuj tak samo, ale mentalnie skup się na policzkach.
Chcesz je unieść i napiąć razem z dolnymi powiekami. Nie zrażaj się. To jest świetne ćwiczenie, ale wymaga sporego zaangażowania.
🌀 Cera na policzkach jest delikatna! Zastosuj peptydy Adifill lub ulubione serum i leciutko masuj jeżykami liniowo i okrężnymi ruchami
Zestaw ćwiczeń i masażu na oczy (opadająca powieka, worki pod oczami)
🌀 Super lifting dla górnej powieki – działa od razu, wykonuj codziennie przez 30 sekund: oprzyj łokcie na stole, ułóż dłonie płasko na czole. Unieś dłońmi czoło i spójrz maksymalnie w dół. Masz do dyspozycji dwie wersje: statycznie patrzysz lub pulsacyjnie mrużysz oczy
🌀 Nie stosuj pod oczy kosmetyków z zapachem! Tonizacja i serum pod oczy muszą być bezzapachowe i o zerowym potencjale drażniącym, tak jak np. Peptydy Botoks-like.
🌀 Po wchłonięciu masuj dookoła oczu jeżykami do akupresury. To najskuteczniejsi pogromcy opuchlizn i zwiotczenia skóry w tym obszarze!
Zestaw ćwiczeń i masażu na zmarszczki palacza
🌀 Karpiki vel kaczorki: Rozpłaszcz wargi między pacem wskazującym i kciukiem. Następnie rób ustami „całusy”, próbując pokonać nacisk palców 20 x;
🌀 Peptydy Botoks-like (33,3% argireliny!) i Adifill będą silnie wygładzały i wypełniały obszar „kodu kreskowego”
🌀 Jako masaż proponuję ci ujędrniający zabieg miodowy, opisany poniżej.
Zestaw ćwiczeń i masażu na gładkie czoło
🌀 Umieść palce wskazujące nad brwiami w półkolisty kształt tak, by podstawa palców przylegała do skroni. Najpierw spróbuj unieść brwi jak w zdziwieniu, przy jednoczesnym oporze palców – czoło nie powinno się marszczyć. Następnie rozsuwaj brwi na boki i nieco do góry. Skup się na rozsuwaniu zewnętrznych końcówek brwi;
Powtórz 30 razy.
🌀 Czoło wymaga przede wszystkim rozluźniające go masażu. Do tego celu przyda ci się jadeitowa płytka Gua-sha, jeżyki lub własne dłonie.
🌀 Pamiętaj o masażu głowy. Im bardziej zrelaksowana skóra głowy, tym gładsze czoło. Do masażu głowy nieocenioną pomocą są jeżyki.
🌀 Stosuj plastry mimiczne na lwią zmarszczkę.
Masaż pt „Nawet on zauważył”
Relacjonując wrażenia po pierwszej sesji automasażu i jogi twarzy Beata, prawniczka z ponad trzydziestoletnim stażem pracy entuzjazmuje się: „Nawet mój mąż zauważył”. Tak mnie to rozczuliło, że hasło znalazło się na koszulkach instruktorek metody Yogattractive! A więc byś zauważyła Ty, i on, i one, do dzieła:
robimy sobie pobudzający, krótki masaż poranny i/lub masaż regeneracyjny wieczorny. Oto dwie techniki:
Turbo – masaż jeżykami do akupresury
🌀 Po tonizacji nawilż buzię dobrej jakości serum. Nie natłuszczaj zbyt mocno;
🌀 Umieść jeżyki głęboko pod podbródkiem i masuj energicznie i szybko pod linią żuchwy, w tę i z powrotem, 100 razy. Tak, 100, to nie pomyłka. Jednak zajmie Ci to chwilę
🌀 Umieść jeżyki na środku brody pod dolną wargą i masuj żuchwę do płatka ucha i z powrotem, 50-100 razy. Dwa powyższe gesty zapewnią ci wyraźny, gladszy owal. Tutaj naczynka są głęboko, nawet właścicielki naczyniowej cery mogą się nie martwić;
🌀 Zmniejszając siłę nacisku, okrąż jeżykami oczy blisko nich 50 razy. Zachowaj kierunek od zewnątrz do wewnątrz pod oczami. Okolica oczu straci swój zmęczony wyraz;
🌀 Jeśli masz lwią zmarszczkę, umieść na niej jeżyk i zrób po 50 małych kółeczek w każdą stronę;
🌀 Uwaga: jeżyki powinny mieć twardość specjalnie dobraną do potrzeb masażu twarzy!
Alternatywą jest pobudzający masaż miodem:
🌀 Podgrzej lekko 2 łyżki miodu w kąpieli wodnej.;
🌀 Rozsmaruj miód cieniutką warstewką po twarzy i szyi używając do tego wypukłej strony łyżki stołowej;
🌀 Przyciskaj lekko łyżkę do skóry i odrywaj, otrzymując efekt chińskich banieczek;
🌀 Zacznij od szyi i systematycznie przemieszczaj się w kierunku czoła;
🌀 Nie zapomnij o wargach i obszarze nad górną wargą, podatnym na zmarszczki palacza;
🌀 Bądź bardzo delikatna na policzkach i pod oczami;
🌀 Zrób kilka przebiegów, a potem zostaw miód na chwilę jako maseczkę. Miód pięknie rozjaśnia przebarwienia!
Jakie efekty zobaczysz i kiedy?
Wygładzenie zmarszczek na czole (poziomych i lwiej zmarszczki), wokół oczu (kurze łapki) i warg (zmarszczki palacza, kod kreskowy)
spłycenie chomiczków oraz bruzd nosowo-wargowych
uniesienie kącików ust i opadających policzków
redukcję drugiego podbródka
zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami
poprawa ogólnej kondycji skóry, która staje się gładsza, bardziej sprężysta i lepiej ukrwiona.
🌀 A kiedy zobaczysz różnicę?
Pierwszą już po dwóch dniach. A to dlatego, że po rozmasowaniu napięć twarzy i opuchlizn, poprawieniu krążenia krwi i limfy oraz lepszym nawilżeniu cery efekt wypoczętej buzi będzie widać stosunkowo szybko
Głębsze zmiany strukturalne w tkankach zauważysz po około 10 dniach
Wyraźną poprawę cery po zastosowaniu nutrikosmetyki po 10-15 dniach.
Potem już przyzwyczaisz się do nowej siebie i tylko dawno niewidziane koleżanki będą Cię prosiły, byś wyjawiła swój sekret.
Czy nie jest za późno?
To pytania pada w kontekście treningu mięśni (jogi) twarzy często. Zbyt często. Co to znaczy za późno? Do naszych późnych lat, nasze mięśnie są gotowe do pracy. Gdy pracują, musi dokonać się ich wewnętrzna przebudowa. Potrzebują lepszego ukrwienia i stają się dosłownie bardziej gęste. Jak ćwiczony pośladek czy biceps. Takie są prawa naszej fizjologii. Nie ma fizycznej możliwości, by prawidłowo wykonane ćwiczenia nie odniosły żadnego skutku. Trening będzie trwał 5-7 minut dziennie. Nie więcej. Tyle na pewno uda się wygospodarować, bo jaki znajdziecie pretekst, żeby nie mieć pięciu minut?
Przykładowy krótki trening:
- Dolna powieka, prewencja worków pod oczami: ułóż palce serdeczne pod oczami. Unieś ramię, by palce wygodnie leżały na dolnych powiekach. Podciągaj dolne powieki do góry. Palec służy jako ciężarek. Sprytne, prawda? Teraz trudniejsza wersja: zrób ustami „O”, zakrywając zęby wargami. Spójrz w górę i mruż oczy tylko dolną powieką, 15 razy;
- Górna powieka: umieść palce tuż pod brwiami, na samej górze górnej powieki. Rozsuń delikatnie palce wraz ze skórą, by uniknąć pionowej zmarszczki między brwiami, a następnie naciskaj brwiami na palce, napinając czoło i silnie ujędrniając górne powieki. Zrób 3 serie po 10 sekund;
- Głębokie mięśnie oczu: wysuń daleko przed siebie ołówek, skup na nim wzrok, przesuwaj powoli daleko na prawo, obserwując starannie. Gdy już zupełnie stracisz go z oczu, powoli wróć. Następnie przybliż ołówek do nosa (chwilowo zrobisz zeza) i oddal. Powtórz całość na drugą stronę. Jeśli pracujesz przy komputerze, powinnaś robić to dwa razy dziennie:) Poprawisz odczuwalnie wzrok!
- Usta: dla ich wspaniałego ukrwienia i pulchnego wyglądu robimy „focha”: naciśnij mocno środkiem górnej wargi na środek dolnej tak, jakbyś okazywała niezadowolenie. Jednocześnie rozprasuj górną wargę na boki, aby mimo „focha” się nie zmarszczyło. Powtórz trzy razy po 20 sekund;
- Bruzdy nosowo-wargowe: podłóż dłoń płasko po czubeczek nosa. Spróbuj końcem nosa pulsacyjnie naciskać na dłoń, robiąc nosem takie „króliczki”. Zapobiegasz również opadaniu czubka nosa;
- Policzki: umieść kłykcie środkowe pod kośćmi policzkowymi, podeprzyj policzki do góry, nawiń wargi do środka na zęby i uśmiechaj się kącikami ust do góry 15 razy;
- Szyja: intensywne ćwiczenie zwane „koparką”. Unieś brodę i wysuń ją do przodu. Rób brodą ruchy zagarniające w dół i w górę, szukając maksymalnego napięcia mięśni pod brodą i szyi. Potem przenieś głowę na bok i powtórz 5 razy.
Ćwiczymy, masujemy, suplementujemy i dostarczamy skórze substancji aktywnych.
To będzie taki zmasowany atak, choć nie będzie on ani szalenie czasochłonny, ani kosztowny.