Pielęgnacja cery zimą – Jak dbać o skórę twarzy zimą?

Tutaj dowiesz się, co zrobić z tą zimową cerą, która tak często jest sucha, ściągnięta, „papierowa”, pozbawiona blasku, uwrażliwiona.

Jeśli nie jesteś w nastroju do czytania dłuższego tekstu, przewiń na sam koniec do jogi twarzy na zimę. 🙂

Jakie tematy poruszymy? 

❄️ Co szkodzi cerze zimą?

❄️Jak nawilżyć skórę twarzy zimą?

❄️ Krem kolagenowy – czy pomoże zimą? 

❄️ Skąd wziąć ceramidy?

❄️ Jak myć twarz zimą?

❄️Jakich kosmetyków nie stosować w zimie?

❄️ Jaki masaż twarzy na zimę?

❄️Parę słów o nawilżaniu powietrza .

Ta chłodna pora roku bywa nie tylko wyzwaniem dla psychiki, ale także dla naszej cery, jak i całego ciała. Wiele kobiet zgłasza ogólny brak satysfakcji ze swojego wyglądu, gdy nawet staranna pielęgnacja zimą nie przynosi już spodziewanej poprawy. Tak jednak być nie musi!

Yogatwarzy ma dla Ciebie wypróbowane porady jak pielęgnować skórę zimą przywracające cerze piękno i komfort.

Co szkodzi cerze zimą?

Istnieje parę czynników, które nie wpływają pozytywnie na naszą skórę zimą. 

Oto one: 

❄️ Wychładzająca dieta. Cytrusy to owoce tropikalne i zawierają „informację” dla naszego ciała, która będzie zimą niekorzystna. Witamina C owszem, jest ważna, ale lepiej czerpać ją z rodzimych, mniej „glamour” źródeł. 😉

❄️ Produkty mączne i nabiał powinny objawiać się na talerzu sporadycznie lub w ogóle. Obydwie te grupy produktów powodują przesuszenie i uwrażliwienie skóry, które w połączeniu z mrozem, może dać opłakane efekty.

❄️ Ciężkie konsystencje kremów i olejów. Masaż to co innego, jednak na co dzień – ani na dzień, ani na noc – cera nie powinna być pokrywana tłustymi i ciężkimi kosmetykami! Wydaje się to mało intuicyjne, ponieważ od dziesięcioleci przyzwyczaiłyśmy się tak właśnie postępować. Czy to się sprawdza? Wręcz przeciwnie. Za chwilę rozwiniemy temat.

❄️ Suche powietrze w domu – o tym za chwilę.

Jak nawilżyć skórę twarzy zimą?

Gdybym miała wymienić najważniejszy zimą „wspomagacz urody”, to wybrałabym  CERAMIDY. Te w oleju czy kremie chronią od zewnątrz, te podane doustnie chronią znacznie skuteczniej i dłużej.

Pitne Ceramidy w badaniach laboratoryjnych wypadają świetnie do tego stopnia, że ich dobowa doustna dawka jest porównywalna z 8 aplikacjami balsamu!

W połączeniu z kolagenem i dietą opartą na ciepłych, warzywnych posiłkach, z hojną dawką zdrowych tłuszczy, cera będzie miała optymalne warunki do regeneracji.

Uwaga: Zdrowa cera jest zaskakująco odporna! Kiedy jest w optymalnej formie, to nawet na kaloryfery i mrozy nie reaguje w sposób gwałtowny.

Krem kolagenowy – czy pomoże zimą? 

W przeciwieństwie do ceramidów, które chwilowo, ale jednak dobrze uszczelnią barierę hydro-lipidową skóry, kremy z kolagenem (choćby w laboratorium go doskonale spreparować) po prostu robią klapę. Warstwa kolagenowa jest zbyt głęboko, aby kosmetyk mógł ją stymulować… To najcenniejsze białko budulcowe działa tylko wewnętrznie, a szkoda. Przeczytaj zatem o korzyściach z picia kolagenu w naszym artykule “Czy picie kolagenu ma sens?”. 

Źródła ceramidów

Ceramidy możemy odnaleźć w olejach takich jak:

❄️ olej winogronowy

❄️ olej sezamowy

❄️ wiesiołkowy i z ostropestu

I dlatego właśnie tych czempionów wybraliśmy jako główne składniki Bazy Olejowej Premium. Ceramidowe spoiwo komórkowe powstrzymuje utratę wilgoci przez naskórek. Cera sucha, dojrzała i uwrażliwiona tego spoiwa komórkowego produkuje zbyt mało, stając się „papierowa” i skłonna do przebarwień. Regularne stosowanie ceramidów zapewnia transformację cery i włosów także!

Jak myć twarz zimą?

Myj twarz  olejami micelarnymi, ale nie przesadzaj – coraz częściej wspomina się o niebezpieczeństwie nadmiernego zmywania warstwy hydrolipidowej twarzy i ciała.

❄️ Higiena jest ważna, lecz ze znanych środków myjących wyłącznie oleje micelarne w stu procentach respektują płaszcz ochronny skóry. Jeśli go nie naruszymy, cera nawet bez zaawansowanych serum będzie miała się całkiem dobrze!

❄️ Gorące kąpiele przesuszają, więc „pocieszaj się” nimi z umiarem, zawsze dodając parę kropli odżywczego olejku do wody.

Jakich kosmetyków nie stosować w zimie?

Utarło się, że kosmetyki używane zimą mają być ciężkie i tłuste – jest to błąd.

Gruczoły łojowe dostają wtedy sygnał, że mają zaprzestać produkcji sebum! Ja wiem, że sebum nie brzmi sexy. Tymczasem jest to nasz własny, idealnie bio-zgodny z potrzebami skóry, płaszcz ochronny. Naturalnie, nadprodukcja sebum jest niekorzystna. Jednak brak produkcji to gwarantowane problemy z cerą.

Czym nawilżyć cerę zimą? 

Idealnie do tego nadaje się lekki w konsystencji produkt typu esencja w sprayu. Esencja stabilizuje pH skóry na najkorzystniejszym poziomie zakwaszenia, co zimą jest bardzo ważne. Esencja zarazem stanowi bogate serum odżywcze i nawilżające.

❄️ Takim właśnie produktem typu tonik plus skoncentrowane serum jest nasz Nektar Tonizująco-Wygładzający. Spryskuj nim twarz wielokrotnie w ciągu dnia, nawet na makijaż. Odżyje!

Masaż twarzy zimą

Choć zimą wspomagamy cerę jak najlepszymi serum, w tym peptydami i retinoidami, jej ukrwienie będzie nawet ważniejsze od kosmetyków!

Dlatego stosuj różne formy automasażu, jakie znasz, choćby tylko przez parę minut dziennie.

 Zastosowanie oleju do masażu, a potem usunięcie go, nie będzie powodowało opisanego wyżej zaburzenia funkcjonowania skóry, natomiast wysyci jej powierzchnię ceramidami.

jak dbać o skóre zimą

Nawilż powietrze zimą

Świadomość korzyści, jaką daje nawilżanie powietrza czy to w sypialni, czy w biurze, bardzo ostatnio wzrosła. Jeśli jeszcze nie stosujesz żadnej formy nasycania wilgocią wysuszonego ogrzewaniem powietrza, zaopatrz się w takie urządzenie. Jest ich cała gama, od technologicznie zaawansowanych po bardzo proste. Za każdy z tych wyborów Twoja cera Ci podziękuje!

Nie zapominaj o filtrze UV

Pamiętaj, że filtr UV nie jest specyfikiem sezonowym. Powinniśmy używać go przez cały rok, szczególnie jeśli nasza skóra jest sucha i podrażniona.

Także w samochodzie, szczególnie w dłuższej trasie, twarz i dłonie powinny być zabezpieczone filtrem. Bo choć promienie UVB są zatrzymywane przez szyby, to te najbardziej postarzające, czyli UVA, już nic sobie z nich nie robią…

Ćwiczenia na twarz, które idealnie sprawdzą się zimą 

Zimą napięcia trudniej jest rozładować spacerem czy wygrzaniem się w słońcu na ławeczce… Często więc kumulują się na Twojej twarzy, nadając jej zestresowany i mniej młodzieńczy wygląd.

Yogatwarzy proponuje Ci parę prostych ćwiczeń twarzy, które ją wygładzą i zrelaksują:

❄️ Tak rozluźnisz napięte żwacze i wygładzisz linie owalu: Mocno wypchnij językiem prawy kącik ust. Wytrzymaj aż do drżenia i zmęczenia mięśni 30- 60 sekund. Zmień stronę.

❄️ Tak zresetujesz zmęczone i przekrwione oczy: możesz najpierw nawilżyć oczy płynem fizjologicznym albo naparem z rumianku, a następnie zamknij powieki i rysuj wzrokiem duże prostokąty, trójkąty i koła – po 3 w każdą stronę. Otwórz oczy i pomrugaj jak najszybciej przez 30 sekund. Ulga natychmiastowa.

❄️ Tak ukrwisz usta i ujędrnisz szyję: Zwilż lekko językiem usta, zaciśnij je z wargami skierowanymi do środka, na zęby, lekko unieś brodę, wyciągnij szyję i uwolnij energicznie wargi z głośnym pstryknięciem, przypominającym strzelający korek od szampana! Powtórz po 10 razy z głową skierowaną do przodu i na boki.

Pani zima jest piękna, trzeba tylko wiedzieć, jak mieć ją po swojej stronie. 🙂

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij:

Witamina C na twarz – jak ją stosować?

W tym blogu zajmiemy się korzyściami, przeciwwskazaniami i formami witaminy C optymalnymi dla cery. Zrobimy sobie analizę następujących tematów:  Witamina C jako nutrikosmetyk  Jakość