Spis treści
- Dlatego też tutaj powiemy sobie:
- Korzyści z masażu limfatycznego twarzy
- Porusz limfę dla zdrowia
- Podstawowe zasady drenażu limfatycznego
- Samodzielny masaż limfatyczny krok po kroku
- Odbierz swój prezent
- Jak poprawić krążenie limfy stylem życia
- Gdy puchną oczy
- Jaki masaż pomoże na opuchliznę i cellulit
- Chcesz wiedzieć więcej o limfie?
Masaż limfatyczny ostatnio jest na ustach wszystkich, podbił branżę beauty, gości na łamach pism kobiecych i w mediach społecznościowych, jestem też dość regularnie zapraszana do pokazania jego elementów w telewizji.
To zainteresowanie jest jak najbardziej zasłużone: sprawny obieg chłonki (polska nazwa limfy) ma ogromny wpływ na urodę, jest kluczowy dla naszego zdrowia i dobrostanu.
Dlatego też tutaj powiemy sobie:
🧩 jakie są korzyści z masażu limfatycznego twarzy
🧩 jakie są podstawowe zasady drenażu limfatycznego
🧩 jak zrobić samodzielnie masaż limfatyczny krok po kroku
🧩 jakie mamy do dyspozycji techniki masażu limfatycznego w domu
🧩 jak poprawić krążenie limfy stylem życia
🧩 jaki masaż pomoże na opuchliznę i cellulit
Korzyści z masażu limfatycznego twarzy
Są naprawdę liczne i „dla wszystkich”!Wśród najbardziej znanych z nich mamy:
🧩 redukcję opuchlizn
🧩 wyłonienie konturów twarzy
🧩 likwidację podwójnego podbródka i worków pod oczami
🧩 ładny, zdrowy koloryt twarzy.
Porusz limfę dla zdrowia
Masaż dla urody – świetnie! Nie zapominajmy jednak o aspekcie zdrowotnym:)
🧩 Masaż limfatyczny wspomaga wyciszanie stanów zapalnych w naszym organizmie. A to jest po prostu rzecz bezcenna, bowiem:
Każda choroba to stan zapalny i od niego pochodzi. Choroby „cywilizacyjne” mają swoje źródło w stanach zapalnych |
🧩 Układ limfatyczny to rodzaj „kanalizacji”, czyli służby oczyszczania.
Jest także blisko spokrewniony z naszym układem odpornościowym.
🧩 Kiedy czujemy że coś nas „bierze”, czyli mamy sam początek infekcji i walki z nią, masaż limfatyczny może bardzo pomóc naszemu organizmowi w zduszeniu jej w zarodku!
Podstawowe zasady drenażu limfatycznego
🧩 Masaż możesz wykonać zarówno rano, w ciągu dnia, jak i wieczorem.
🧩 W przypadku krótkich masaży limfatycznych również wieczór jest dobrą porą, warto jednak skończyć go na co najmniej 3 godziny przed snem. Jest tak dlatego, że twój układ mięśniowy, działający intensywniej, kiedy się poruszasz (a nie kiedy leżysz), dodatkowo zaktywizuje obieg chłonki.
🧩 Poranek jest ulubioną porą na masaż limfatyczny dlatego, że po nocy często budzimy się nieco opuchnięte a chcemy, żeby wyłoniły się kontury twarzy.
🧩 Masażu limfatycznego nie wykonujemy natomiast czasie rozwiniętej już infekcji. Nasze węzły chłonne pracują wtedy wystarczająco ciężko.
🧩 Masaż limfatyczny jest dość delikatny, bez wywierania silnego nacisku, zarezerwowanego dla masażu mięśniowo-powięziowego.
🧩 Działamy od dołu ku górze, wspomagając pracę niżej położonych węzłów chłonnych w pierwszej kolejności, stopniowo przemieszczając się ku tym położonym wyżej.
🧩 W przypadku masażu limfatycznego twarzy idealną sytuacją jest zacząć już od węzłów chłonnych pod pachą, idąc ku obojczykom, żuchwy, a później skroniom.
Samodzielny masaż limfatyczny krok po kroku
Będzie to dosyć proste.
🧩 Wystarczą ci własne, czyste dłonie oraz dobry olejek do masażu, który da odrobinę poślizgu.
🧩 Są jeszcze inne doskonałe opcje, takie jak jadeitowa płytka gua-sha lub chińska bańka próżniowa.
🧩 Taki masaż może nawet trwać 5 minut, ale jego skutki zobaczysz już po paru chwilach, kiedy zaktywizuje się twój układ limfatyczny. Możesz również zrobić masaż nieco dłuższy.
Zaczynamy:
Prawą ręką masuj lewą stronę dekoltu, łukiem od rowka między piersiami aż pod pachę. Następnie zmień stronę. Wykonaj po 10 takich gestów na każdą stronę,
Delikatnym, pulsacyjnym ruchem naciskaj punkty pod obojczykami, tuż przy ich zbiegu. Wykonaj 10 takich ruchów,
Umieść palce pod płatkami uszu i zsuwaj je w dół bokami szyi, aż do obojczyków. Ponownie, wykonaj 10 takich gestów,
Wykonaj głaszczące ruchy od skroni, bokami twarzy, aż do do uszu. 10 powtórzeń,
Zrób z palców widełki, obejmij uszy i powoli masuj od góry do dołu 10 razy
Zrób widełki z palca serdecznego i środkowego. (Uwaga! nie wskazującego i środkowego, ale właśnie serdecznego). Bardzo delikatnie gładź dolną i górną powiekę od wewnętrznych kącików oczu w kierunku skroni,
Na koniec pogłaszcz opuszkami palców całe czoło od środka ku skroniom, a następnie zsuń się od skroni, bokami twarzy, bokami szyi aż do obojczyków. 10 powtórzeń.
Odbierz swój prezent
Masaż limfatyczny jest nieodłączną częścią każdych zajęć metodą YOGATWARZY. Mam dla ciebie prezent: pełną lekcje, którą możesz sobie wyświetlić ile razy zechcesz i masować się wraz ze mną.
Wystarczy zapisać się na nasz newsletter:)
Zapraszam do praktyki!
Jak poprawić krążenie limfy stylem życia
Twój układ limfatyczny kocha trzy rzeczy: 🧩 umiarkowany ruch w ciągu dnia
🧩 dietę przeciwzapalną, nie obciążającą nadmiernie układu pokarmowego
🧩 radzenie sobie ze stresem
Rozwińmy ten temat:
Twoje mięśnie stanowią rodzaj pompy dla układu limfatycznego. On, w przeciwieństwie do układu krwionośnego, nie ma głównego organu w swojej służbie, takiego jak serce. Opiera się w swojej pracy na ruchu mięśni twojego ciała.
Prozapalna dieta oznacza dużo „sprzątania”, dużo toksyn do oczyszczenia, a to w właśnie jest między innymi zadanie chłonki. Nie przeciążajmy systemu naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, a odwdzięczę się twarzą i resztą ciała wolnymi od opuchlizn.
stres powoduje często chroniczny zacisk mięśni. W obrębie twarzy jest to np. żuchwa. Tam, gdzie mamy do czynienia z silnie zaciśniętymi mięśniami, przepływ płynów zostaje nadmiernie spowolniony. Zadbaj o te trzy aspekty, a nie będziesz miała problemu z cellulitem, zatrzymywaniem płynów w okolicy brzucha i twarzy oraz workami pod oczami.
Gdy puchną oczy
przeciążenie układu limfatycznego może nastąpić na wynik różnych chorób np. niedoczynności tarczycy, syndromu jelita wrażliwego i innych.
🧩 Często jednak spowodowane jest stosowaniem perfumowanego kremu pod oczy!
🧩 W tym rejonie stosuj wyłącznie kosmetyki bezzapachowe. Zamiast kremu, wybierz serum. Ta znacznie więcej składników odżywczych!
🧩 Idealnie sprawdzą ci się Peptydy Botoks-like I Adifill – intensywne odżywiają bez obciążenia dla układu limfatycznego w delikatnej strefie oka:)
Jaki masaż pomoże na opuchliznę i cellulit
🧩 W tym celu weź jadeitową płytkę Gua-sha i masuj na balsam, lub nawet bez niego, od kolan w kierunku pachwin, wokół całego uda. Regularna praktyka bardzo wiele daje. Również zimno Stymuluje układ limfatyczny. 🧩 Zimne prysznice lub kąpiele będą dobrą radą na celulit.
🧩 Możesz także wykorzystać chińską bańkę próżniową do masażu ud, zawsze w kierunku kolan ku górze.
🧩 Limfatyczny masaż piersi
Ma działanie nie tylko upiększające te kobiece atrybuty, ale stanowi również bardzo istotny element prewencji zmian nowotworowych w obrębie biustu.
🧩 Dlatego poniżej znajdziesz krótką instrukcję, ale zachęcam cię też do lektury bloga poświęconego temu tematowi.
🧩Postaraj się wykonać go chociaż raz w tygodniu, naprzemiennie z masażem liftingujacym. Na każdy gest poświęć około 1 minuty na pierś:
- Otwórz szlak limfatyczny
Prawą dłoń ułóż pod lewą pachą i lekko pociągnij tkanki w dół. Zegnij prawe ramię w łokciu. Opuszczaj je i unoś rytmicznie, jak ramię pompy wodnej. Zmień stronę. - Rozbij zrosty tkankowe I
Połóż obie dłonie pod prawą piersią. Unieś ją i przesuwaj ją pionowo i poziomo. Zajmij się drugą piersią. - Rozbij zrosty II
Połóż dłonie pod i nad piersią.
Poruszaj nimi w przeciwnych kierunkach. - Młynek
Chwyć prawą ręką lewą pierś i delikatnie naciśnij, robiąc zarazem okręgi, przemieszczając całą pierś. Zmień kierunek. Wykonaj całość na drugą stronę. - Klakson
Chwyć pierś w dłoń i przyciśnij do klatki piersiowej. Rytmicznie naciskaj i zwalniaj ucisk. To głęboka aktywacja limfy, dlatego użyj trochę siły, nie sprawiając sobie jednak bólu.
Chcesz wiedzieć więcej o limfie?
Chłonka fascynuje naukowców, bowiem okazuje się, że jej funkcje są bardziej bogate i złożone, niż się dotąd sądziło.
Limfa jest, obok krwi, naszym płynem witalnym. Oczyszcza, odżywia i wspomaga regenerację organizmu. |
🧩 Jeżeli i ciebie, podobnie jak mnie, ten temat zainteresuje głębiej, serdecznie polecam ci lekturę książki, (napisanej przystępnym językiem):
„Limfa. Źródło energii i zdrowia” Lisy Levitt Gainsley.