Filtr przeciwsłoneczny – czym jest? Jak wybrać odpowiedni?

Czym jest filtr przeciwsłoneczny?

Jest to kosmetyk chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zarówno tych silnie odczuwalnych i wywołujących opaleniznę, poparzenia i przebarwienia (UVB), jak i tych operujących „po cichu”, nawet w pochmurny dzień oraz poprzez szyby budynków i samochodów. Zawiera substancje, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie UV.

💚 Coraz częściej filtr ma też za zadanie chronić nas przed tak zwanym światłem błękitnym, emitowanym przez ekrany telewizora, komputera czy smartfona.

Promieniowanie słoneczne – UVA i UVB

💚 Proste skojarzenie: słoneczny dzień – konieczność ochrony przed promieniowaniem słonecznym, pochmurna pogoda – brak ochrony to MIT i BŁĄD w pielęgnacji cery.

To tylko promieniowanie UVB jest zależne od pogody. Jest częściowo zatrzymywane przez chmury, a w dni słoneczne operuje silniej.

💚 UVA mają największą długość – nie zatrzymuje ich ani warstwa ozonowa, ani nawet przeciętna szyba, a ich stężenie w dzień pochmurny niewiele się obniża w stosunku do tego w słoneczny dzionek. Potrafią głęboko wnikać w tkankę podskórną, powodując przebarwienia (hiperpigmentację), plamy starcze oraz zmarszczki.

Jak działa krem z filtrem UV?

Kremy przeciwsłoneczne odbijają bądź pochłaniają promieniowanie, a z reguły pełnią obie te funkcje na raz.

Filtry UV można podzielić na fizyczne i chemiczne:

💚 Filtry fizyczne mają za zadanie odbijać promieniowanie UV, w tym głównie UVB. Stąd czasem stosowana nazwa „ekran UV” lub substancja ekranująca. Substancje z tej grupy to przede wszystkim filtry mineralne: tlenek cynku (ZnO) czy ditlenek tytanu (TiO2).

💚 Filtry chemiczne skutecznie pochłaniają promieniowanie słoneczne w zakresie UVA i UVB. Ich cząsteczki, absorbując promienie UV przechodzą w tzw. stan wzbudzony, po to, by następnie wypromieniować nadmiar energii. Tak działają związki organiczne takie jak salicylany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, benzofenony i inne.

Czy filtry UV są bezpieczne i jakich filtrów unikać?

Pytacie często czy i jakich filtrów unikać. 

Uwaga: kontrowersja!

💚 Na TAK: Stosowanie substancji ochronnych w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa. Wszystkie substancje muszą uzyskać aprobatę Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Jest to niezależne grono ekspertów, dlatego mam szacunek dla ich zdania.

💚 Wątpliwości: Jednak wobec tego ile potencjalnie toksycznych substancji jest stosowanych w licznych preparatach kosmetycznych, ochronnych lub nie ochronnych, uważam że to sito jest nadal zbyt mało gęste. Jest to jednak moja osobista opinia, choć podzielana przez wielu szanowanych lekarzy dermatologów, obserwujących negatywny wpływ filtrów przeciwsłonecznych na stan skóry ich pacjentów. Uważają oni, iż filtry SPF mogą mieć swoją rolę w zaburzeniach pracy gruczołów łojowych i w konsekwencji trądzik.

💚 Na NIE: Istnieją doniesienia, że filtry chemiczne mogą wykazywać działanie proestrogenne. Na ile rzetelne są te badania naukowe, na razie trudno jest powiedzieć.

Wśród negatywnych skutków na pewno można wymienić blokowanie przyswajania witaminy D3, które nie podlega już dyskusji oraz dramatyczny wpływ większości filtrów na środowisko naturalne, w tym przede wszystkim organizmy wodne i rafę koralową. Naturalnie, możemy postarać się i poszukać kremów, które nie będą wykazywały takiego szkodliwego działania.

Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny?

Oznaczenie na kremach z filtrem

Często gubimy się w temacie… i trudno nam się dziwić.

Bo czym właściwie jest SPF?

Co oznacza PPD?

Co oznacza PA+?

Co oznacza HEV?

Co oznacza IR?

Co oznacza UVA w kółku?

Wyjaśnijmy sobie po kolei:

SPF – czym właściwie jest?

💚 SPF = filtr UVB

Myślałaś, że SPF to pełen filtr UVA i UVB?

Ooops, mamy pierwszą niespodziankę…

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej; to jak tarcza superbohatera, która chroni Twoją skórę przed promieniami UVB, tymi, które są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, przebarwienia, melasmę, piegi.

Wybierz wysoki współczynnik SPF (od 30 do 50).

Najwyższy dostępny SPF to 100: blokuje 99% promieni UVB. Pamiętaj, że SPF 100 jest tylko nieznacznie lepszy od SPF 50, który blokuje 98% promieni UVB, nic więcej.

Co oznacza PPD

Tutaj nareszcie sprawa jest prosta: PPD (ang. Persistent Pigment Darkening) dotyczy wyłącznie promieniowania UVA! To liczba wskazująca, ile razy mniejsza jest dawka promieniowania UVA docierająca do skóry pokrytej filtrem przeciwsłonecznym. PPD na poziomie 30 oznacza, że do skóry dotrze 30 razy mniej promieniowania UVA niż miałoby to miejsce bez użycia kremu czy balsamu.

Co oznacza PA+?

PA to „kuzyn” PPD.

💚 PA+++ oznacza wysoką ochronę PPD, czyli przed promieniowaniem UVA – tym najbardziej pro-starzeniowym

💚 PA++++ oznacza, że produkt oferuje bardzo wysoką ochronę PPD

💚 Logiczne, że interesują nas produkty z jednej wyższą liczbą plusików:)

Co oznacza HEV?

💚 HEV TO światło niebieskie (ang. High Energy Visible Light) , które jest naturalną składową promieniowania słonecznego ale również emitują je ekrany komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów.

💚 Odpowiada za przebarwienia, których się nie spodziewamy, bo przecież od komputera czy telewizora się nie opalę, prawda? Prawda i nieprawda, bo karmelowej opalenizny raczej nie uzyskasz, ale parę podstępnych przebarwień w postaci brązowych plamek już może się pojawić. 

Kremy z filtrem mogą przed nim chronić. Kłopot w tym, że z reguły nie aplikujemy ich przy ekspozycji na promieniowanie HEV. Natomiast regularne doustne przyjmowanie Carmelli już będzie wspomagało rozwiązanie problemu.

Co oznacza IR?

💚 IR to inaczej promieniowanie podczerwone, o niskiej widzialności ale odczuwane jako ciepło. Część promieni podczerwonych nie zostaje zatrzymane przez naskórek i dociera wgłąb skóry, co przyspiesza procesy jej starzenia.

Co oznacza UVA w kółku?

Jeśli na etykiecie kosmetyku ochronnego skrót UVA jest w kółku, oznacza to, że ochrona przed UVA wynosi minimum jedną trzecią ochrony przed UVB (czyli SPF).

Jaki krem ochronny z filtrem wybrać do twarzy?

Kosmetyki ochronne z reguły dzielą się na te do twarzy i do ciała. Jeśli masz do dyspozycji tylko taki do ciała, możesz spokojnie użyć go także na twarz.

Filtry do twarzy jednak często zawierają dodatkowe substancje pielęgnujące i nawilżające, takie jak kwas hialuronowy czy witaminy.

Więcej porad na tematy wyboru odpowiedniego kremu z filtrem UV znajdziesz w artykule: Jak wybrać krem UV/SPF?

Często zadawane pytania:

Czy można się opalać bez filtra?

💚 Nie zaleca się zupełnego braku ochrony. Pamiętajmy, że ekspozycja na słońce jest bodajże najważniejszym czynnikiem starzenia i znacznie je przyspiesza!

💚 Ja zdecydowanie preferuję formę doustną, która dla mojej delikatnej i bardzo jasnej cery ze skłonnością do piegów sprawdza się doskonale. Ja stosuję Carmellę cały czas, a filtry na twarz dłonie i dekolt okazjonalnie, przy najwyższej ekspozycji.

💚 Za to również jesienią i zimą biorę ochronny suplement, ze względu na cały czas obecne promieniowanie UVA, HEV oraz IR.

Czy filtr 50 blokuje opalanie?

Inaczej mówiąc: czy można się opalić stosując filtr?

Można, choć powoli i stopniowo.

Czy istnieje filtr 100?

Tak. Blokuje on o 1% promieniowania słonecznego więcej, niż filtr 50

Jaka jest różnica między filtrem 30 a 50?

Różnica jest minimalna: SPF 50 zapewnia około 98% ochrony przed promieniami UVB, w przeciwieństwie do około 96,7% ochrony zapewnionej przez SPF 30

Jaki jest najzdrowszy filtr przeciwsłoneczny?

Najlepsza ochrona to dieta pełna antyoksydantów oraz mądra suplementacja. Oznacza ona ochronę całego ciała. Wieczorem, w dzień, w mieście i na urlopie.

💚 Po prostu pij najlepszy w tej chwili dostępny pitny filtr – Carmellę.

Poświęciłam jej osobny post.

💚 Stosuj jednak także krem na partie najbardziej narażone na bezpośrednie działanie słońca, aby było twoim przyjacielem. Bo jest, tylko jeśli mądrze podejdziesz do sprawy 🙂

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: