Czym jest terapia światłem?
Terapia światłem polega na użyciu niskoenergetycznego światła o danej długości fal celem stymulacji komórek skóry.Terapia światłem znana jest ludzkości od niepamiętnych czasów. Choć dziś skupimy się na świetle LED i LASERZE, na początku warto wspomnieć, że lecznicze właściwości światła – tego słonecznego, wykorzystywano od dawna dla poprawy kondycji stawów, w przypadkach złego samopoczucia psychicznego, dla leczenia skóry i dla dróg oddechowych.
Słoneczny… wróg?
Dziś na słońce twa swoista „nagonka” i przestrzega się głównie (ja także) przed szkodliwymi skutkami jego nadmiaru (jeśli jesteś zainteresowana, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem o fotostarzeniu skóry). Tymczasem światło jest naszym sprzymierzeńcem i instynktownie wręcz dążymy do spotkania z nim, prawda? Spotkajmy się teraz z nieco innymi typami terapeutycznego światła.
Rodzaje terapii światłem
Fascynacja światłem LED
Mówimy o świetle o wąskim spektrum, stąd te kolorki. Sprawa nie jest jednak błaha, skoro jako pierwsza zaczęła badać ją NASA! Zaczęło się od aktywacji wzrostu roślin za jego pomocą. Logiczną konkluzją było wypróbowanie działania odpowiednich częstotliwości na żywych komórkach zwierząt i ludzi.
Terapia czerwonym światłem LED
Czerwone światło LED posiada najdłuższe fale. Dociera najgłębiej – aż do skóry właściwej. Stymulują fibroblasty, wytwarzające struktury kolagenowe oraz endogenny kwas hialuronowy, co tłumaczy efekty tego typu częstotliwości świetlnej.
Zastosowanie światła czerwonego w kosmetyce
spłycania zmarszczek;
zwiększenia poziomu nawilżenia skóry;
poprawy jakości i gęstości skóry;
niwelowania trądziku – nawet w postaci ropnej.
Zielone światło LED
Zielone światło LED działa na ziemisty koloryt cery i przebarwienia. Uspokaja nadprodukcję melaniny, a więc zapobiega powstawaniu plam.
Niebieskie światło LED
Niebieskie światło LED stosuje się w leczeniu zaburzeń umiejscowionych płycej, w rejonie naskórka, np gruczołów łojowych. Stąd też docenią je cery problematyczne i łojotokowe.
Wspomagająco, obok czerwonego światła, światło niebieskie:
reguluje nadprodukcję sebum, a więc pomaga optycznie zwęzić pory;
zmniejsza tendencję do tworzenia się wyprysków i zaskórników.
Żółte światło LED
Żółte światło LED rozjaśnia i rozświetla cerę.
Terapia światłem LED – jak działa?
Diody led przekształcają prąd elektryczny w światło. Mogą wyzwalać reakcje fotochemiczne oraz biochemiczne we wnętrzu komórek. Także my, ludzie, mamy fotoreceptory, którymi są przede wszystkim hemoglobina, woda (tak!), melanina i inne białka obecne w skórze. Każda z wymienionych substancji ma potencjał do absorbowania energii o danej długości fal.
Światłoczuli
Mamy także chromofory, które są elementami absorbującymi światło w mitochondriach i błonach komórkowych.
Wydajemy się więc być wyposażeni przez naturę, żeby wspomagać nasze siły witalne… fotonami!
Czy terapia światłem LED jest bezpieczna?
Bezpieczeństwo to ogromny atut terapii światłem LED. Choć zostają wyemitowane te same długości fal świetlnych, co w przypadku LASERÓW, przebiega to o niebo łagodniej. Podczas gdy laser, przy błędnie dobranych parametrach, może poważnie uszkodzić skórę, diody LED są znacznie mniej inwazyjne. W mojej praktyce spotykam osoby, których cera została uszkodzona zbyt silnym działaniem lasera.