Ceramidy – rozświetlacz przyszłości 

Dziś chciałabym przybliżyć Ci jeden z absolutnie najważniejszych tematów w kosmetyce i dermatologii: ceramidy.

Poruszymy poniższe tematy: 

🌱 Co to są ceramidy?

🌱 Jaka jest ich funkcja dla cery?

🌱 Co to jest TEWL?

🌱 Kto najbardziej potrzebuje ceramidów?

🌱 Jak je stosować, by działały skutecznie?

🌱 Kiedy zobaczę efekty?

🌱 Jaka jest funkcja ceramidów dla włosów?

🌱 Nie istnieje wege kolagen. A ceramidy – czy są wege? Czy zawierają gluten?

Co to są ceramidy?

Ceramidy to nazwa substancji tłuszczowych, które wchodzą w skład naturalnej bariery lipidowej skóry. Lipidowy “cement”, zbudowany z ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, połączonych wiązaniami peptydowymi, wypełnia i niejako uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej skóry.

Gdy wyobrazisz sobie mur, gdzie cegły są idealnie, gładko ze sobą spojone oraz mur pełen szczelin i luk… będziesz miała obraz powierzchni skóry, gdzie ceramidów jest dużo lub ich brakuje.

Co robią ceramidy dla skóry? 

🌱 Pod wpływem agresywnych czynników zewnętrznych, takich jak detergenty, smog czy mróz, warstwy rogowe naskórka ulegają uszkodzeniu i przez powstałe ubytki traci się odpowiedni poziom nawilżenia. I mamy „gotową” skórę suchą i odwodnioną, cierpiącą na TEWL – o czym za chwilę nieco szerzej.

🌱 Takie ubytki bywają jednakże jeszcze poważniejszym problemem: pozwalają one na przedostawanie się wgłąb skóry, zarówno wielu szkodliwych substancji chemicznych ze środowiska, jak i grzybów i drobnoustrojów. Dochodzi do nadkażenia i rozwoju dermatoz.

🌱 Zmiany w warstwie rogowej skóry, a co za tym idzie uszkodzenia barier lipidowych, prowadzą do przedwczesnego starzenia się i matowienia cery.

Co to jest TEWL (transepidermalna utrata wody)?

TEWL to inaczej przez naskórkowa utrata wody albo Transepidermal Water Loss.

Zdrowa i młoda cera radzą sobie z TEWL śpiewająco. Bo mają dużo NMF –  naturalnego czynnika nawilżającego.

Ta dojrzała, nieprodukująca już własnych ceramidów ani kolagenu skóra (po 40 fabryka staje, to nie fair), doświadczona wahaniami zdrowotnymi organizmu i stanami zapalnymi, traci często znacznie więcej wilgoci, niż powinna.

Niech przemówią statystyki

  • Skóra to 70% wody
  • W suchej masie 75% to kolagen, białko odpowiedzialne za zatrzymywanie wilgoci w skórze na wszystkich poziomach
  • Naskórek już tylko 15% wody ale pełni kluczową rolę ceramidowej bariery ochronnej
  • TEWL w normie 300 ml/dziennie

Kto potrzebuje ceramidów?

Im skóra dojrzalsza, tym mniej ceramidów zawiera, podobnie jak kolagenu i elastyny. Około 40-45 roku życia skórze zaczyna drastycznie brakować lipidów – spoiwa komórkowego, zwanych ceramidami. One z kolei odpowiadają za nawilżenie twarzy i reszty ciała oraz za mniejszą podatność na zmarszczki i przebarwienia;

🌱 W okresie menopauzy ceramidy to już must;

🌱 Cera ze skłonnością do przebarwień to ZAWSZE cera charakteryzująca się niedoborem ceramidów;

🌱 Młoda,ale przesuszona skóra, a także ta z wypryskami, łatwo ulegającą infekcjom, również ma obniżony poziom ceramidów.

Jak stosować ceramidy?

Płaszcz hydrolipidowy skóry należy uzupełniać na bieżąco, w codziennej pielęgnacji. Ceramidy pochodzenia roślinnego w bardzo szybki i naturalny sposób wnikają w struktury międzykomórkowe.

🌱 Aplikacja ceramidów poprawia też struktury lipidowe, co sprawia, że są one bardzo pomocnym związkiem w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz innych problemów dermatologicznych.

🌱 Zaczynamy od pozbycia się z łazienki wszelkich środków myjących z detergentami (także „łagodnych” żeli) i przestawiamy na oleje micelarne bogate w ceramidy.

Po serum możemy zastosować mieszankę 5% Kwasu Hialuronowego z Olejem także zasobnym w te cenne cząsteczki. 🌱 Mieszankę aplikujemy również na całe ciało lub dodajemy Bazę Olejową Premium do ulubionego balsamu.

Must have w kosmetyczce 

Czyli olej do masażu i pielęgnacji – Baza Olejowa Premium Yogattractive, został stworzony z myślą o ochronie Twojego ceramidowego ubranka. Nie tylko twarzy, także reszty ciała. Olej winogronowy, ostropestowy, z wiesiołka i sezamowy w składzie to doskonale źródło ceramidów.

Posmaruj problem albo…

Zewnętrznie stosowane kremy i oleje pomagają na chwilę, ale z drugiej strony nie mają możliwości wbudować się w tkanki. Trudno z nimi przesadzić, ponieważ

mają działanie powierzchniowe i ze względu na szybko złuszczające się partie naskórka mogą być stosowane nawet kilka razy dziennie. Jednak trwale pomóc potrafią tylko…

Pitne ceramidy – skarb w butelce

🌱 Maestria działa na czterech poziomach naskórka, od wewnątrz, a więc trwale.

🌱 Według obserwacji laboratoryjnych po około 2 godzinach można już odnaleźć ceramidy w skórze i utrzymują się one tam przez około 14 dni.

🌱 Dlatego pitne ceramidy prawdziwy hit: dawka dzienna to równowartość 8 aplikacji dobrego balsamu na caluteńkie ciało!

A to nie uwzględniając nawet głębszych warstw skóry, w których ceramidy również stoją na straży nawodnienia.

Kiedy zobaczę efekty picia ceramidów?

Jedyny minus to fakt, że Maestria to typowy stymulator tkankowy, tyle że w formie pitnej, a nie zastrzyku.

Choć w badaniach widać, że już po dwóch tygodniach stosowania zalecanej dawki 15 ml skóra jest wyraźnie wzmocniona, na pierwsze efekty widoczne gołym okiem trzeba poczekać 2-3 miesiące.

🌱Po kolejnych 2-3 widać efekt kumulatywny, już wyraźny i satysfakcjonujący.

🌱Ja wierzę w systematyczność, a doraźne działania mniej mnie przekonują – stąd moja radość z powitania „Maestrii” wśród naszych propozycji.

Funkcja ceramidów dla włosów

Tu mamy dodatkowy, poważny bonus:

🌱Roślinne ceramidy są najsilniejszym stymulatorem wzrostu i jakości włosów.

Suche włosy, które łatwo tracą wilgoć, zostają za ich pomocą właściwie uszczelnione, a ich struktura odbudowana. Dzięki pitnym ceramidom rosną jak szalone i błyszczą, a dzięki tym zewnętrznie stosowanym zostają wygładzone i zyskują miękkość i elastyczność.

Maestria – WEGE beauty

🌱Maestria jest wegańska, bezglutenowa, bez cukru i wolna od GMO.

🌱Opatentowane składniki aktywne Maestrii to naturalne fitoceramidy z francuskiej pszenicy, wzmacniacz wydajności DGDG – lipid niezbędny do nawilżenia skóry, kwas hialuronowy i witamina piękna – niacyna.

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij:

kinesiotaping twarzy aplikacja 7

Oddech w praktyce jogi twarzy

Spis treści Pytacie mnie często na zajęciach, jak oddychać w trakcie praktyki jogi twarzy, czy można ją wzbogacić Pranayamą i