SZKODLIWE TRENDY KOSMETYCZNE 2025

Spis treści

Troska o atrakcyjny wygląd powinna być długofalowa – czy zgodzisz się ze mną?
Zarówno nakładając kosmetyki na twarz, robiąc makijaż, jak i decydując się na zabiegi kosmetyczne, powinnaś pomyśleć o efektach:
natychmiastowych lub prawie
na najbliższe miesiące, 1-2 lata (zależnie od zabiegu)
za 15, 20 i 30+ lat
To ostatnie jest znacznie ważniejsze, niż na ogół nam się wydaje!
Bo mając przykładowo lat 40 pomyśl: gdy będziesz ich miała 65, będziesz chciała nadal cieszyć się atrakcyjnym wyglądem! Wiem, jak ważne jest to dla moich przyjaciółek 70+!
A tutaj mamy często tę ukrytą cenę za niewłaściwe wybory kosmetyczne…

Dlatego dziś chciałabym omówić

🌿 szkodliwe zabiegi kosmetyczne
🌿 niebezpieczne trendy w kosmetyce
🌿 kosmetyczne mity
🌿 błędy w pielęgnacji skóry
🌿 niebezpieczne składniki w kosmetykach
Zanim zaczniemy pragnę zaznaczyć, że nie jestem przeciwniczką ani medycyny estetycznej jako takiej, ani makijażu czy innych metod ozdabiania ciała, a jedynie zwolenniczką mądrych wyborów:)

SZKODLIWE ZABIEGI KOSMETYCZNE

Jakie są zabiegi kosmetyczne, które mogą zaszkodzić?
Niektóre zabiegi wspomagają skórę i rzeczywiście wizualnie odmładzają.
Jednak w mojej praktyce zbyt często widzę twarze po popularnych zabiegach, których efekty są opłakane. Wtedy, wraz z moją podopieczną, musimy sporo pracy włożyć, aby zminimalizować szkody.
Zacznijmy od popolarnego…

Botoks – czy to trucizna?

Zastrzyki z toksyny botulinowej są niezwykle
popularnymi zabiegami.
Nadal jednak wzbudzają wiele kontrowersji, krytyki i niepokoju.
Jaka jest prawda o botoksie?
Oto FAKTY:
🌿 Owszem, jest toksyną, inaczej trucizną, znaną także pod nazwą „jad kiełbasiany”
🌿 Toksyna ta jest stosowana w mikro-ułamkach grama, a więc jej znaczenie dla całości organizmu jest znikome nawet przy regularnych zabiegach
🌿 w rękach profesjonalisty zabieg jest dość bezpieczny
🌿 odkładanie się botoksu w sąsiadujących stawach jest na razie jedynie podejrzeniem 🌿 brak pracy mięśnia oznacza gorsze odżywienie skóry dzięki krążeniu i przyspiesza jej wiotczenie (temu można zapobiegać regularnym automasażem)
🌿 regularne stosowanie powoduje ubytki i zaniki mięśniowe
🌿 brak pracy mięśnia osłabia kościec znajdujący się pod nim oraz sąsiadujące stawy: przykładowo botoks na zacisk żwaczy osłabia staw skroniowo-żuchwowy
🌿 wśród powikłań wyróżnia się: asymetrię twarzy, opadanie brwi i powiek (bardzo często), utrzymujący się obrzęk limfatyczny pod okiem (dość często), zapalenie spojówek (rzadko), opadanie kącików ust (dość rzadko), nienaturalny efekt maski (tylko jeśli podany w nadmiarze).
🌿 niezbyt częsta podaż niewielkich dawek przez wykwalifikowanego lekarza może dawać korzystny efekt estetyczny
🌿 absolutnie niewskazane dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU

Bardzo mocno i z pełnym przekonaniem odradzam. Dlaczego?
🌿 Koagulacja włókien kolagenowych to inaczej ich „ugotowanie” i zniszczenie ich struktury. Gdy raz pod skórą powstaną blizny, nigdy już nie zamienią się w zdrową tkankę.
🌿 Nie jest prawdą, że kolagen się zregeneruje i twarz odmłodnieje. Dojrzały mechanizm nie ma umiejętności takiej regeneracji! Widoczne napięcie skóry jest efektem chwilowym, po którym następuje zwiotczenie
🌿 W razie decyzji o wykonaniu takiego zabiegu konieczna jest podaż wysokich dawek pitnego kolagenu, aby wspomóc zniszczone tkanki
🌿 Absolutnie niewskazane dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Biostymulatory

Jak najbardziej – zielone światło
🌿 Stymulują reakcje układu immunologicznego, dlatego mogą je stosować wyłącznie osoby całkowicie zdrowe

Wampirzy lifting

Czyli osocze bogatopłytkowe- tak, zdrowy i sensowny zabieg, śmiało!

Mezoterapia

Wspomaga skórę, warto.
🌿 Uwaga tylko na jakość preparatów

Lasery

Są różne, więc nie należy wrzucać ich „do jednego worka”:
🌿 Lasery działające powierzchownie, np zamykające naczynka, są wskazane, choć zaledwie maskują problem, zamiast likwidować jego przyczynę
🌿 Lasery mające na celu spowodowanie napięcia tkanek działają krótkofalowo, natomiast w dalszym rozrachunku powodują nieodwracalne zniszczenia tkanek podskórnych, a w ich wyniku zbliznowacenia, nierówności i zwiotczenie skóry
🌿 Najbardziej cierpi tutaj bezcenna podściółka tłuszczowa skóry, która zostaje zredukowana, dając efekt papierowej skóry…
Czy straszę? Taka jest niestety prawda o laserach, których parametry jest w dodatku trudno dobrać tak, by nie niszczyć zakończeń nerwowych.
Zbyt wiele mam na konsultacjach zapłakanych pań po takich eksperymentach…

SZKODLIWE TRENDY W PIELĘGNACJI 2025

Wyrzuć krem
Zaczynam od trendu nie tyle poważnie szkodliwego, co raczej nie pomagającego nam w osiągnięciu naszego celu, czyli gładkiej, napiętej i odżywionej skóry.
To jak z tym kremem? Już tłumaczę.
🌱 Na pytanie: Czego unikać w pielęgnacji skóry twarzy? Często przekornie odpowiadam: kremu!
🌱 Tutaj zaskoczę Cię, może nawet bardzo. Ten tak powszechnie stosowany produkt daje skórze bardzo mało – jest po prostu nisko wartościowy !!
Jak to wobec tego możliwe, że tak podbił rynek kosmetyczny?
🌱 Jest tani w produkcji (bardzo tani w porównaniu z serum) i łatwy do stosowania…
🌱 A przede wszystkim uzależnia skórę, dając jej poczucie złudnego komfortu.
🌱 Struktura kremu, który jest emulsją fazy tłuszczowej i fazy wodnej sprawia, że aby preparat się nie rozwarstwiał, trzeba do niego dodać mnóstwo stabilizatorów i polepszaczy konsystencji. Są są substancje które nie tylko niczego skórze nie dają, ale ją obciążają, wypierając razem składniki aktywne.
🌱 Jeśli moja pielęgnacja ma być skuteczna, skoncentrowana i pozbawiona składników niepotrzebnych bądź szkodliwych, używam serum. Jeśli serum jest dobre, nie będę potem już potrzebowała kremu. co więcej, zachowując odstęp około 20 min, większość serum możesz nawet nałożyć warstwowo.
🌱 Z kremem problem jest jeszcze jeden: fakt, że jest w nim sporo wody i sporo składników tłuszczowych sprawia, że jest idealną wprost pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów.
Aby ustrzec konsumenta przy aplikacji kremu na skórę, specyfik trzeba bardzo silnie zakonserwować. Tak naprawdę, mimo obietnic naturalności, nie ma od tego ucieczki.
🌱 Dlatego może nie tyle wyrzuć krem, co dokończ go wsmarowujac w ciało. Twarz jednak potraktuj jak na to zasługuje, czyli serum (jednym lub więcej).

Kosmetyki masowe

Kosmetyki masowe rządzą się zasadą maksymalnej zyskowności.
🌱 Oznacza to, że substancje aktywne, które one zawierają, dodane są w ilościach jak najmniejszych – często tylko po to, aby móc pochwalić się nimi w składzie. Zreguły też używane są tanie odpowiedniki.
🌱 Takie preparaty są również pomyślane tak, aby długo mogły czekać na półce w drogerii.
Znowu, oznacza to konieczność dość agresywnego ich konserwowania.
🌱 Wybieraj produkty bardziej niszowe, produkowane krótkimi seriami, a więc świeże.
Ich twórcy, zamiast kusić konsumentów nowościami, starają się tak dobrać składniki, aby efekty były szybko i wyraźnie widoczne na skórze – wtedy klient wróci po więcej.
🌱 Pozwolenie, aby to właśnie efekty mówiły najgłośniej, jest zdecydowanie korzystną strategią z punktu widzenia dobra naszej cery.

Pogoń za nowością

Jest prawdą, że konsument lubi być zaskakiwany nowymi, „cudownymi” składnikami.
Jednak jeśli zrozumiesz, że surowce kosmetyczne potrzebują lat skrupulatnych badań, a później obserwacji na różnych cerach w „real life”, aby zobaczyć czy ich działanie jest rzeczywiście optymalne,
🌱 Stosuj to, co czujesz, że naprawdę kocha twoja skóra – a nie to, co jest szeroko reklamowane.

Innowacyjne zastosowania

Od czasu do czasu twórcy treści w socialmediach wpadają na pomysł, aby jako matujący podkład zastosować antyperspirant, płyn intymny zaaplikować w celu mycia twarzy itd 😅
To potencjalnie ryzykowne. Trzymaj się więc zastosowania produktów.
🌱 Poszczególne partie naszego ciała różnią się pH i potrzebami.
Rzadko więc zdarza się, choć nie można wykluczyć wyjątku, żeby takie eksperymenty zakończyły się powodzeniem😅

SZKODLIWE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH

Tego nie musisz się bać
Nie każda substancja, która ma skomplikowanie brzmiącą nazwę chemiczną, jest „be”.
Powiedzenie, że dłuższy skład stanowi czerwoną flagę, albo że „Czego by nie zrozumiała twoja babcia, nie będzie dobre i dla ciebie” jest nadmiernym uproszczeniem, a nawet pewnym nadużyciem.
Biotechnologia kosmetyczna to lata fascynujących studiów…
Jednak i tu mamy pewne wytyczne:

Uwaga na kosmetyki (bardzo) kolorowe
Soczyste odcienie z reguły mają duży ładunek nieprzyjaznej „chemii”.

Szkodliwe składniki cieni do powiek

Nie jestem taka „święta”, żeby nie kusiły mnie przepiękne, mieniące się barwami palety cieni. Ale czy warto?
Przynajmniej sprawdź koniecznie, dla dobra wzroku i skóry powiek, czy nie ma w nich:
🌱 BHT, BHA i syntetycznych barwników, które uwalniają toksyczne i wywołujące podrażnienia aminy aromatyczne – toksyczne i drażniące dla skóry.
🌱 talku (krzemianu magnezu) – jest rakotwórczy i zaburzają metabolizm tkanek, a często bywa głównym komponentem cieni (!). Zapytasz, czemu nie jest zakazany? Sama się zastanawiam!

Szkodliwe składniki: maskara i eyeliner

Kontynuując temat oczu, przyjrzyjmy się teraz tym kosmetykom. Aż przykro mi to pisać, bo uwielbiam kreski, efekt „kocich oczu” czy smokey eye…
🌱 sadza, dająca głęboką, uwodzicielską czerń i również niestety często obecna w tych kosmetykach, jest toksyczna dla narządów wewnętrznych. Na etykietach sprawdzaj jej „pseudonimy”: channel black, pigment black 6, pigment black 7, acetylene black, froflow, arogen, arotone, arovel, arrow, atlantic oraz black pearls.
Po raz kolejny chciałoby się zapytać, czemu wolno je stosować. To niestety pytanie retoryczne, nie będę więc go powtarzała przy kolejnych typach kosmetyków.

Szkodliwe składniki: szminka

Ze smutkiem donoszę (dla naszego wspólnego dobra), że możemy w nich znaleźć:
🌱 ołów, aluminium, chrom, kadm i pięć innych metali ciężkich
🌱 zjadasz szminkę, tak ja? Dopilnuj składu, gdyż powyższe toksyczne substancje zwiększają ryzyko nowotworów i zatruwają układ nerwowy
🌱 Co jest ok? tylko naturalne barwniki i pigmenty pochodzące z owoców, a nie środków syntetycznych.

Szkodliwe składniki: podkład

Wyrzuć, jeśli zawiera
🌱 związki butylowane (BHT, BHA) odpowiedzialne za dłuższy termin ważności produktu. Powodują nieprawidłowości hormonalne i przyczyniają się do powstawania nowotworów. Szkoda, bo można skutecznie zakonserwować np. wyciągiem z tymianku i naturalną witaminą E…

Szkodliwe substancje: puder

Jego skład jest szczególnie ważny dla tych z nas, które stosują go codziennie. W tej sytuacji niebezpieczeństwo kumulacji szkodliwych substancji wzrasta. Na szczęście możesz wybierać pudry o dobrym składzie, unikając natomiast tych, które zawierają:
🌱 PEGi (czyli: Polyethylene Glycol, Glikol polietylenowy, PEG-20 Gliceryl Laurate, PEG (4-200), Butylene Glycol)
Po nich możesz spodziewać się stanów zapalnych, wysypki lub swędzenia skóry. 🌱 Bezwzględnie unikaj też zatykającej pory i przyspieszającej procesy starzenia się cery 🌱 parafiny (inaczej: Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum / Olej mineralny, parafina, olej parafinowy) – tani składnik pudrów i kremów, pochodna ropy naftowej(sic!). Zatyka pory, ma zero biozgodności z ludzką skórą, zatrzymuje na twarzy smog oraz przyspiesza starzenie się tkanek twarzy. Szkodliwe składniki: korektor
Bardzo często ma on styczność z najdelikatniejszymi partiami twarzy, takimi jak dolne powieki, a także z niedoskonałościami skóry, które chcemy zamaskować. Absolutnie unikaj w jego składzie:
🌱 chemicznych substancji filtrujących UV, zaburzających również gospodarkę hormonalną, kryjących się pod nazwami: oxybenzone, benzophenone-3, benzophenone-4, Octinoxate, Homosalate, Octil Salicylate, Avobenzone, Octocrylene, Ensulizole, Ethyhexyl Dimethyl PABA.Szkodliwe składniki: kredka do oczu, konturówka do ust
Jak bez nich żyć? Dla wielu spośród nas to niemal niewyobrażalne… Używaj ich śmiało, jeśli na etykiecie nie ma takich związków, jak zagrażający zdrowiu tarczycy i wywołujący zmiany endokrynologiczne
🌱 oktinoksat (octinoxate),
🌱 p-fenylenodiamina (p-Phenylenediamine, CL).
Ta ostatnia jest skażona obecnością metali ciężkich. Szkodliwe składniki: lakiery do włosów i paznokci
Niestety, wśród nich nie ma produktów naturalnych. To one zawierają największy ładunek chemii, której wdychanie oraz kontakt ze skórą przyspieszają starzenie. Wśród największych winowajców mamy:
🌱 formaldehyd i jego wyzwalacze – toksyczne substancje drażniące drogi oddechowe i oczy, klasyfikowane jako rakotwórcze. Ten drastyczny konserwant znajdziesz na etykietach jako: benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl Butylcarbamate.

Na koniec: szkodliwe konserwanty

Wielkim błędem jest sądzić, że konserwanty same w sobie są czymś złym. Istnieje sporo naturalnych substancji, które hamują rozwój szkodliwych drobnoustrojów, zarazem mając nawet wartości odżywcze i antyoksydacyjne. Te „dobre” nie tylko więc są konieczne dla ochrony przed nadkażeniem kosmetyku ale są również zdrowe!
Na przykład z dumą używamy w naszej linii Yogattractive witamin i roślinnych kompleksów konserwujących, które stanowią pielęgnacyjną wartość dodaną dla skóry!
Unikaj tych sztucznych konserwantów, pod lupę biorąc drogeryjne kremy, kwas hialuronowy i różnorodne serum:
🌱 Diazolidinyl Urea, Cetylpyridinium Chloride, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Triclosan, 2-Bromo-2Nitropropane-1, Phenoxyethanol, Cetrimoniumbromide.

Nie chciałabym, żebyś się stresowała tą wiedzą! Stres jest chyba gorszy, niż drobna kosmetyczna pomyłka. Ciesz się pielęgnacją, czerp z niej radość na długie lata wybierając jakość i pamiętaj że rzeczywiście zasługujesz na najlepsze😍

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: