Masaż twarzy w domu – jak go wykonać?

Spis treści

Długa tradycja

Samodzielny masaż, czy też inaczej automasaż, ma bardzo długą tradycję. Jego najdoskonalsze formy rozwinęły się w Azji. Niektóre sięgają nawet czasów przed naszą erą! Wynika to z faktu, że ludzie zaobserwowali, iż regularny, prosty automasaż w domu ma właściwości upiększające i pro zdrowotne.

Podejście naukowe

Współczesna nauka już od dziesięcioleci potwierdza wartość krótszych form masażu, za to wykonywanych trzy – sześć razy w tygodniu. Co ciekawe, mają one zdecydowaną przewagę nad masażami długimi, lecz wykonywanymi rzadziej nawet, gdy są to masaże profesjonalne. Najlepszą opcją jest natomiast łączenie tych dwóch form masażu, które nie stanowią dla siebie wzajemnie konkurencji.

Zamiast botoksu

Samodzielny masaż daje efekty lepsze i bardziej naturalne niż działania inwazyjne typu botoks, które po latach powodują brak równowagi w rysach twarzy i często sztuczne rezultaty.
Jesteśmy w stanie wygładzić czoło i okolice wokół oczu stosując wyłącznie własne dłonie lub z pomocą prostych akcesoriów!

Jak szybko zobaczę efekty masażu

🍀 Z reguły efekty widoczne są natychmiast. Skóra jest wygładzona, napięta, rysy twarzy bardziej zdefiniowane.
Twarz wygląda również na wypoczęta, ma ładny koloryt i jest pozbawiona napięć. Jeśli w twarzy występowały obrzęki, ulegają one znacznej redukcji już po pierwszym masażu.
🍀 Aby natomiast uzyskać efekt długofalowy, także i działać trzeba długofalowo. Masaż jest w stanie unieść kontury twarzy, poprzez przemieszczenie elementów tkanki tłuszczowej do góry, ujędrnienie mięśni i rozluźnienie powięzi.
🍀 Ocenia się, iż osoby regularnie masujące się wyglądają nawet o 10 lat młodziej niż ich rówieśnicy.

Czy są przeciwwskazania do masażu

W przypadku samodzielnego masażu, który zawsze jest krótszy, niż ten profesjonalny, przeciwwskazań jest bardzo niewiele, bo korzyści znacznie przeważają nad minusami.
Warto dodać, iż większość z ograniczeń jest zdroworozsądkowa, bo gdy skóra jest zraniona lub chora, nie mamy nawet ochoty jej stymulować. Jest jednak kilka sytuacji, w których od masażu musimy się bezdyskusyjnie wstrzymać:
🍀 Stan zapalny skóry – Osoby z aktywnymi stanami zapalnymi, takimi jak trądzik, egzema czy łuszczyca, powinny unikać masażu, ponieważ mógłby on pogorszyć stan skóry.
🍀 Choroby dermatologiczne – W przypadku chorób skórnych, takich jak opryszczka, grzybica lub inne zakażenia, masaż może przyczynić się do rozprzestrzenienia infekcji.
🍀 Choroby neurologiczne i onkologiczne wymagają konsultacji z lekarzem.
🍀 Alergie skórne – Osoby z tendencją do alergii skórnych powinny być ostrożne, szczególnie jeśli masaż wiąże się z użyciem olejków czy innych produktów kosmetycznych. Przed masażem korzystnie jest wykonać próbę uczuleniową lub stosować np Bazę Olejową Premium, testowana dermatologicznie na cerach wrażliwych.

Cera naczyniowa i z trądzikiem różowatym

Pytanie o pękające naczynka i to, czy w takim wypadku wolno się masować, są jednymi z najczęstszych na warsztatach jogi twarzy i w mediach społecznościowych.
I tutaj odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Dla takich cer jest to korzystne, jednak masaż musi być dość delikatny, szczególnie w strefie policzków.
🍀 To policzki właśnie są tą strefą najbardziej newralgiczną. Nie wylewajmy jednak przysłowiowego dziecka z kąpielą, rezygnując całkowicie z masażu. Partie twarzy, szyi i dekoltu, które nie są objęte problemem, mogą być masowane nawet dość intensywnie.
🍀 Z reguły inne, delikatniejsze i krótsze formy masażu będą dla nich optymalne, jako że cera naczyniowa nie wyklucza masażu jako takiego!

Ciąża a masaż

Bardzo silne masaże, takie jak Kobido, wymagają konsultacji z lekarzem.
🍀 Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży często zaleca się rezygnację z nich.
🍀 Delikatny automasaż płytką gua-sha, dłońmi czy też jeżykami do akupresury będzie natomiast jak najbardziej wskazany. 🍀 Wiele przyszłych mam doświadcza niekomfortowego zatrzymywania płynów, z czym automasaż doskonale sobie radzi. Przypominam: nie stosujemy silnego nacisku, natomiast nacisk umiarkowany może tylko przynieść korzyści.
🍀 Co więcej, wobec faktu, iż działania inwazyjne są absolutnie zakazane, a również panie w ciąży pragną czuć się kobieco i ładnie wyglądać – pielęgnacja z masażem to idealna dla nich propozycja.
🍀 W razie jakichkolwiek zaburzeń przebiegu ciąży – zawsze z konsultujemy się z lekarzem. Ponownie jest to sytuacja, gdzie zdrowy rozsądek podpowiada nam takie rozwiązanie.

Czy nie rozciągnę skóry?

Jest to kolejne pytanie, z którym często się spotykam.
🍀 Tutaj trzeba zdecydowanie powiedzieć, iż automasaż nie tylko nie powoduje rozciągnięcia skóry, lecz przeciwnie – przyczynia się do jej zagęszczenia i ujędrnienia.
🍀 Nawet jeśli jest to automasaż amatorski, jeśli postępujemy zgodnie z bardzo podstawowymi zaleceniami i nie przekraczamy progu własnego komfortu, agresywnie ciągnąc za skórę, automasaż będzie idealny.
🍀 Automasaż zaleca się cerom wiotkim. Nie należy więc przejmować się faktem, że skóra w czasie głaskania i przesuwania dłoni lub masażera będzie się przesuwać. 🍀 Najlepszymi masażami Pozbawionymi nawet najmniejszego ryzyka rozciągnięcia skóry są jednak w tym wypadku masaż jeżykami do akupresury oraz rollerem galwanicznym.

Czy nie odchudzę zbytnio twarzy?

Jeśli masz szczupłą buzię, większość kobiet ci zazdrości. Bo wiele z nas czuje się nazbyt „pyzate” albo mamy poczucie, że nasza buźka niejako zgubiła kontury. Wtedy jest dla nas jasne, że automasaż będzie korzystny.
Właścicielki szczupłych i bardzo szczupłych buź natomiast mają często dylemat: masować czy nie?
Otóż koniecznie tak!
🍀 Żadna technika manualna, płytka gua-sha, jeżyki ani roller nie wpłyną na ilość tkanki tłuszczowej twarzy. Nie mają takiej możliwości. Tego typu efekt wymaga inwazyjnych działań, przed którymi bym przestrzegała. Nie ma więc mowy o odchudzaniu przez regularny masaż w domu.
🍀 Redystrybucja tkanki tłuszczowej to już inna sprawa: samodzielny masaż jest w stanie stopniowo poprawić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w przypadku jej grawitacyjnego opadania, a więc do pewnego stopnia przesuwać ją ku górze twarzy.
🍀 Efekt wyszczuplenia: Mimo wszystko możesz mieć wrażenie, że twoja twarz jest szczuplejsza, a nie o to ci chodziło.
Owszem, masaż spowoduje usunięcie drobnych i większych zastojów płynów w twarzy. Co prawda twarz zyska ładniejsze kontury i świeższą cerę, ale likwidacja obrzęku wizualnie ją wyszczupli.

2 główne formy masażu
Olejowy/poślizgowy
Na serum/punktowy
Wybór rodzaju masażu odpowie nam zarazem na kolejne kluczowe pytanie czyli jakie kosmetyki do masażu wybrać. Zaczynamy:
🍀 Masaż olejowy: Wykonywany jest dłońmi lub kamieniem gua-sha.
Techniki mogą być przeróżne, lecz łączy je przesuwanie masującej powierzchni dłoni lub jadeitu po twarzy. Tego typu antygrawitacyjna, rozluźniająca nadmierne napięcia i wygładzająca zmarszczki stymulacja wymaga poślizgu na skórze.
🍀 Jakim kosmetykiem masować?
Do takich masaży idealna będzie
Baza Olejowa Premium, stanowiąca olejowe serum przebogate w substancje odżywcze i wzmocnione naturalną witaminą E.
🍀 Masaż na serum
Automasaż jeżykami do akupresury, rollerem galwanicznym oraz Tapping dłońmi nie wymagają użycia substancji poślizgowej, natomiast będą pomagały serum znacznie skuteczniej się wchłonąć. Takie masaże bardzo łatwo jest włączyć w codzienną rutynę pielęgnacyjną. Nie muszą trwać długo, gdyż są zwykle dość intensywne.
🍀 Jaki kosmetyk do masażu?
Do tego typu masażu idealnie posłużą
Peptydy Adifill i/ lub Botoks-like z kropelką 5% Kwasu Hialuronowego (każdego z dwóch rodzajów peptydów można użyć samodzielnie lub je mieszać, co jest wersją optymalną)
Doskonale nadaje się tutaj również cudowne serum Retinoid 3%, Bakuchiol, Koenzym Q10, Opuncja: to co dwa – trzy dni na noc.
🍀 Masaż olejowy jest działaniem niejako oddzielnym, dlatego że po myciu i tonizacji twarzy Nektarem masujemy ją na Bazę Olejową Premium, którą możemy zostawić jako maseczkę na 15 do 30 min (jeśli mamy czas) a potem usuwamy i przeprowadzamy zwykłą pielęgnację.
🍀 Masaż na serum bardzo łatwo wpisuje się w nasze działania poranne i wieczorne, ponieważ po myciu, tonizacji Nektarem, nałożeniu i wmasowaniu serum robimy masaż z jeżykami, rollerem albo energiczny Tapping. Potem stosujemy krem lub nie, w zależności od potrzeb skóry. *
*Zamiast kremu, aby ominąć wypełniacze i polepszaczy wynik obecne, najlepiej zmieszać kroplę 5% Kwasu Hialuronowego z trzema – czterema kroplami Bazy Olejowej Premium.

Najlepsze akcesoria do samodzielnego masażu

Jakie wybrać akcesoria do automasażu? Często o to pytacie. Jest ich wiele. Z punktu widzenia skuteczności, mam swoje ulubione i sprawdzone. Wiele innych mam, wypróbowałam, ale leżą w szufladzie nieużywane, tak jak np. rollerek jadeitowy czy różne elektryczne gadżety.
Masażer ma w zasadzie zrobić coś, czego nie potrafią zrobić nasze dłonie.
Do moich absolutnych ulubieńców należą 🍀 Jeżyki do akupresury – z medycznego silikonu specjalnie dostosowywanego przez producenta do potrzeb autorskiego masażu Yogatwarzy®️
🍀 Roller galwaniczny
🍀 Jadeitowa płytka gua-sha w oryginalnym kształcie
🍀 Bańki chińskie

Jak często się masować?
🍀 Możesz śmiało nawet codziennie. Najważniejsze, to obserwować reakcje swojej skóry i dostosowywać stymulację tkanek do indywidualnych potrzeb.
🍀 Jeśli jednego dnia pomasowałaś za mocno, nie stresuj się.
Następnego dnia zrób inny, łagodniejszy typ masażu.
🍀 Po to stosujemy różne techniki masażu, aby uzyskać jak najszerszy wachlarz efektów, a zarazem nie przemęczyć buzi.
🍀 Ważne też, żeby stopniować nacisk. Lepiej częściej a delikatniej, niż nagle i za mocno.

Kiedy się masować

Rano czy przed snem?
🍀 Poranny masaż jest często opcją preferowaną, ponieważ pozwoli nam szybko pozbyć się opuchlizny i odświeżyć twarz po to, aby w ciągu dnia czuć się dobrze ze swoją wyglądem. Jako że na poranną rutynę u mamy często mniej czasu, masaże na serum, o których poniżej, są zwykle preferowane.
🍀 Wieczorny masaż również ma wielką wartość. Nie tylko rozluźnia i odżywia po długim dniu, ale także wprowadza nas w stan relaksacji, a czasem wręcz błogości. Wiele pań zgłasza również, że wieczorem łatwiej im znaleźć dla siebie czas. Po chwili masażu w zaciszu domowym, skóra przez noc będzie regenerowała się jeszcze skuteczniej.
🍀 Pamiętaj, że przeciwwskazania co do drenażu limfatycznego wykonywanego wieczorem dotyczą wyłącznie głębokiego i długotrwałego masażu, a nie masażu trwającego do 20 min.ut.
🍀 Każda forma masażu będzie dobra. Być może znajdziesz też czas na masaż, wymagający odrobiny poślizgu na olej do masażu: a więc którąś z technik masażu dłońmi lub płytką gua-sha.

Autorski masaż jeżykami do akupresury

🍀 Od 8 lat, czyli od momentu wprowadzenia tego masażu przez Olgę Szemley, twórczynię metody Yogatwarzy®️ i Yogattractive®️, ten masaż stał się hitem.
🍀 Jeżyki są niepozorne, jednak ktokolwiek ich spróbuje, odkrywa ich moc. Jeżyki robią masaż powięziowy, inaczej tkanek głębokich, na poziomie profesjonalnym.
🍀 Zarazem technika jest prosta i intuicyjna – wystarczy podążać za dołączono do nich mapą.
🍀 Jest to także forma akupresury dostępna dla wszystkich. Jeżyki są mistrzami w błyskawicznej redukcji opuchlizn i chronicznych napięć mięśniowych, w tym zgrzytania zębami i bruksizmu.

Jak wykonać masaż samodzielnie?

🍀 Samodzielne wykonanie masażu wymaga uprzedniej nauki z instruktorem.
Najlepszą opcją jest udział w zajęciach i warsztatach zarówno na żywo jaki online. Ich daty znajdziesz tutaj
🍀 Możesz także skorzystać z tutoriali na YouTube, lub krótszych materiałów na Facebooku i Instagramie.
🍀 Masz również do dyspozycji podręcznik do jogi twarzy i automasażu, który przybliży ci tę sztukę w zaciszu domowym.

Masaż twarzy krok po kroku

Wyjątkiem od powyższej reguły są masaże, które są intuicyjne, a zarazem przynoszą fantastyczne efekty. Należą do nich:
🍀 Masaż twarzy jeżykami do akupresury.
Poza tym, że masz do nich do łączony instrukcja, które cie poprowadzę, to możesz również bezpiecznie z nimi eksperymentować. Taka stymulacja jest dla tkanek twarzy bardzo Zdrowa i upiększające ryzyko błędu jest bliskie zera 🍀 Masaż twarzy w domu rollerem galwanicznym. Również tutaj masz pełne instrukcje i także w tym wypadku możesz śmiało eksperymentować. Efekt poprawy jakości skóry jest gwarantowany.
🍀 Kobido niestety nie należy do masaży, które można samodzielnie wykonywać w domu. Można wybrać zaledwie kilka gestów i z tego również uczę tutorialach. Lepiej jednak skupić się na innych formach masażu i nie dawać się zbytnio zasugerować panującej modzie.
🍀 Gua-sha. Do naszych kamieni dołączamy instrukcje, więc podstawę możesz sama panować. Jako że jest to bogaty masaż, warto doszlifować go na zajęciach.
🍀 Wuchu, Tanaka, Japoński Cosmolifting, masaż Ajurvedyjski, masaż kłykciami i miodem – bez problemu wykonasz je samodzielnie, kiedy chcesz i gdzie chcesz, warunkiem jednak jest poświęcenie paru godzin na naukę gestów. Od tego właśnie jesteśmy my – metoda Yogatwarzy®️. Jeśli nie odpowiadają ci pory zajęć, dołącz do poniedziałkowych live na instagramie o godzinie 19 i poproś o pokazanie techniki.

Jak się przygotować do masażu?

🍀 Pierwszym etapem jest, naturalnie, dokładne oczyszczenie skóry. Nie zaleca się stosowania jakichkolwiek środków, które się pienią, bowiem oznacza to obecność detergentów, niszczących warstwę hydrolipidową skóry. Wybieraj oleje micelarne.
🍀 Nasyepnie koniecznie. Przeprowadź tonizację, na przykład Nektarem od Yogattractive®️ lub innym dobrym preparatem. Polega ona na przywróceniu oczyszczonej buzi optymalnego poziomu kwasowości, czyli pH.

W jakim wieku zacząć?

Automasaż można rozpocząć w każdym wieku.
🍀 W młodym wieku powoduje doskonałe odżywienie, ukrwienie i dotlenienie twarzy od wewnątrz tak, że wygląda ona atrakcyjnie i świeżo.
🍀 W dojrzalszym wieku automasaż staje się już niemalże niezbędnym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Nie istnieją kosmetyki, które byłyby w stanie całkowicie go zastąpić. Za to masaż zdecydowanie wzmocni ich działanie.
Dlatego zachęcam: nie czekaj już dłużej:)
Dołącz do grona masażo-maniaczek!

Picture of Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy

Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.

Udostępnij: